Kategoriler
Haberler

KCK’nın sağlık yapılanmasına operasyon

Zaman Gazetesi’nin Haberi

Baskınlar sonucunda aralarında doktor, sağlık memuru, hemşire ve tıp fakültelerinde okuyan öğrencilerin de bulunduğu 45 şüpheli gözaltına alındı. Ev ve işyerlerindeki dokümanlarına el konulan zanlıların kırsalda yaralanan ve hastalanan teröristleri tedavi ettikleri, ayrıca ilaç tedariklerini sağladıkları belirtildi.

KCK’ya yönelik 7 ilde yapılan operasyonlarda, aralarında doktor, sağlık memuru, hemşire ve tıp fakültesi öğrencilerinin olduğu 45 kişi gözaltına alındı. İki yıldır takip edilen şüphelilerin örgütün kırsalda yaralanan teröristleri tedavi ettiği, hasta olanlara da ilaç tedarik ettiği iddia edildi. Ayrıca gözaltına alınan doktorların Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde devletin sağlık faaliyetlerine paralel bir örgütlenme içinde oldukları da öğrenildi. Bu kapsamda örgüt mensuplarının yaklaşık iki yıldır yoğun bir çalışma yürüttükleri, istihbarat ekipleri tarafından ortaya çıkarıldı. Doktorların ayrıca bölgede sözde sağlık ocakları kurarak terör örgütünün tüm sağlık ihtiyaçlarını bu merkezlerden sağladıkları da teknik ve fizikî takipte tespit edildi. Şüphelilerin ‘halk sağlığı’ adı altında eczane ve sağlık kuruluşlarından ilaç ve sağlık malzemelerini toplayarak örgüte aktardığı da iddialar arasında yer alıyor.

Ayrıca gözaltına alınan tıp öğrencilerinin de bulundukları üniversitelerde öğrenciler arasında terör örgütü propagandası yaptıkları iddia edildi. Bunun yanı sıra KCK’nın Ankara başta olmak üzere farklı şehirlerde düzenlediği örgütsel faaliyetlere de katıldıkları dile getirildi. Gözaltına alınan şüpheliler, bugün polis tarafından soruşturmanın yapıldığı Ankara’ya getirilecek. İlk olarak Ankara Emniyeti’nde ifade verecek olan zanlılar, daha sonra Ankara Adliyesi’ne sevk edilecek. Operasyonun sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği de belirtildi.

KCK SANIĞI OĞRAŞ’IN DAVASI BİRLEŞTİRİLDİ

Bu arada terör örgütü KCK’nın üst yöneticilerinden olduğu iddiasıyla yargılanan Nihat Oğraş davası, örgüte yönelik İstanbul’da açılan ana dava ile birleştirildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tek sanık olarak yargılanan Nihat Oğraş hakkındaki davada mahkeme ara celse ile birleştirme kararı verdi. Mahkeme, davayı İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK ana davasıyla birleştirdi. Terör örgütünün Murat Karayılan’dan sonra gelen yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 193 sanığın yargılandığı ana davada sanık sayısı 194’e yükseldi. Oğraş hakkında hazırlanan iddianamede, Aysel Tuğluk’un Kandil’den gelen talimatları Nihat Oğraş aracılığıyla aldığı iddia edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.