Kategoriler
Haberler

Keneden korunmanın yeni yolu

Malatya’da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında vatandaşlara yönelik eğitim faaliyetleri kapsamında kene kartı dağıtılacak. Dağıtılması planlanan kart, vücuda yapışan keneyi etkisiz hale getirme olanağı sağlıyor.

Malatya Halk Sağlığı Müdürü Kemal Şener, Malatya’nın KKKA hastalığı açısından endemik bir il olmadığını, bununla birlikte kurum olarak eğitim çalışmaları yaptıklarını söyledi. Kene tutunması halinde çıplak elle dokunmadan bir kene kartı, eldiven, kağıt mendil, bez, naylon veya yaprak ile vakit geçirilmeden müdahale edilmesi gerektiğini ifade eden Şener, kenenin ezilmeden ve patlatılmadan hemen çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Kenenin çıkartıldığı yerin tentürdiyot ile temizlenmesi gerektiğini belirten Şener, eğitim faaliyetleri hakkında da bilgiler aktardı. Plan dahilinde sağlık personeli tarafından öncelikli bölgelerde hane ziyaretleri gerçekleştirileceğini kaydeden Şener, eğitimler sırasında vatandaşlara kene kartı dağıtılacağını ifade etti. Şener, insanların tarla, bağ, bahçe ve hayvan otlatmaya giderken keneleri kolay fark etmeleri için açık renkli elbiseler giymeleri gerektiğini vurguladı.

Hayvanların üstündeki kenelere çıplak elle dokunulmaması gerektiğine değinen Şener, alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi. Kene tutunması halinde bir insanın 10 gün boyunca kendisini takip etmesi gerektiğini belirten Şener, ateş, halsizlik, üşüme, titreme, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, yüzde ve gözlerde kızarıklık, bulantı, kusma ve ishal belirtilerinden en az ikisi varsa beklemeksizin bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.