Kategoriler
Haberler

Kızılay Genel Başkanı Akar: Sürekli kan veren donöre ihtiyacımız var

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türkiye’nin bir yıllık kan ihtiyacının 1 milyon 800 ünite olduğunu söyledi. Bu yıl 1 milyon 500 bin ünite kan toplayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Akar, “Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız ortak basın toplantısında bu rakam revize edilerek, 2014 yılı için 2 milyon 100 bin ünite kana çıkartıldı. Daha fazla sürekli, güvenli kan veren donöre ihtiyacımız var. ” dedi.

Türk Kızılayı Bölge Toplantısına katılmak üzere Adana’ya gelen Akar, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Vali Hüseyin Avni Coş’u ziyaret etti. Valiliğin uhdesinde 8 Haziran Dünya Kan Verme Günü’nde Kızılay Adana Şubesi’nin düzenlediği ‘dünya kan verme rekoru kırma’ denemesine katkıları dolayısı ile Coş’a teşekkür eden Ahmet Lütfi Akar, şu anda kan temini konusunda bir sıkıntının olmadığını belirtti. Türk Kızılayı ile protokol yapan her hastaneye kan tedarik edebilecek potansiyele sahip olduklarını aktaran Akar, “Biz rezervasyon sistemiyle çalışıyoruz. Üniversitelerimizin bazıları transfüzyon yaptıkları ve bilimsel nitelikli kan ihtiyaçları olduğu için bizden kan almıyor. Ama Sağlık Bakanı ile görüştük. Bu konuya da bir çözüm getiriyoruz. İşin bütün kapsamı Kızılay ile gerçekleşecek. Şu anda ülkedeki kanın yüzde 81’ini karşılıyoruz. Bu girişim sonuçlandığında vatandaşın yüzde 100’lük kan talebine cevap vermiş olacağız.” diye konuştu.

Türkiye’de kan vericisinin çok ama sürekli donörlerin sayısının yetersiz olduğunu vurgulayan Akar, hamiyetperver ve düşkünlere yardımı seven halktan devamlı kan donörü olmalarını beklediklerini açıkladı. Sürekli kan verme oranının yüzde 33’ler seviyesinde kaldığını bildiren Akar, bu rakamı da yüzde 100’lere çıkarmayı amaçladıklarını hatırlattı. Adana’dakine benzer kampanyalarla eskiden sık sık duyulan “kan” anonslarının bitme noktasına geldiğini anlatan Akar, Türk Kızılayı’nın buradaki çabalarına dikkat çekti.

Kentte valiliğin liderliğinde yapılan kan toplama kampanyasında çok önemli bir başarının sağlandığını aktaran Akar, şöyle devam etti: “Türk Kızılayı Adana Şube, STK’lar ile birlikte büyük bir farkındalık organizasyonuna imza attı. Kızılay 2005 yılından beri ülkenin güvenli kan temininde ve ihtiyaç sahiplerine nakil edilmesinde görevli olarak rol almaktadır. O günden beri büyük bir sıçrama yaptık. Esas amacımız bu hareketleri kalıcı hale getirmek. İşte buradaki başarı bunun bir hamlesidir. Konuyu topluma mal ederek, insanlardaki bilinci artırmaya çalışıyoruz. Adana’daki kampanya fevkalade bir şekilde sonuçlandı. İnanıyorum ki, kan veren 6 bine yakın donör bununu devamlı hale getirir.” Akar, valilerin doğal başkanları olduğunu bildirerek, destekleri nedeniyle Coş’a tebriklerini sundu.

AMACIMIZ TOPLUMSAL DUYARLILIĞI ARTIRMAKTIR

Vali Hüseyin Avni Coş da Adana’daki kan verme etkinliğinde ‘dünya rekoru kırma’ fikrinin insanları ‘şevklendirmeye’ yönelik olduğunun anlattı. Esas gayelerinin kan bağışı konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak olduğunu söyleyen Coş, “Bunu sağlamaya çalıştık ve başarılı olduğumuza da inanıyorum. ‘Rekor kırma’ insanları motive etmek ve harekete geçirmek için ortaya konulan bir hedeftir. Temelde rekor kırmak, belli rakamlara ulaşmak amaç değil. Bu işin kalıcılığını sağlamak toplumsal hassasiyeti artırmak önemlidir. Bu bir denemeydi. Başarılı bir çalışma yapıldığını düşünüyorum. Gelecekte daha iyi ve güzel sonuçlar almayı temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ziyarette Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Nihat Adıgüzel, Genel Müdür Ömer Taşlı, Genel Sekretet Muzaffer Komit, Genel Sekreter Yardımcısı Hamza Aydoğdu, Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Çetin, Teftiş Kurulu Başkanı Özkan Kalemci, Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Seyhan Şube Başkanı Eyüp Azan hazır bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.