Kategoriler
Haberler

Kızılay’dan ödül

Türk Kızılay’ı Erzincan Kan Merkezi, kan bağışçılarına gümüş ve bronz madalya verildi. Törende kan bağışının önemi hakkında önemli mesajlar verildi.

                 Kızılay Kan Bağış Merkezi, ‘Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’ dolayısıyla düzenlenen törene Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Vali Yardımcısı Mehmet Kurt, Belediye Başkan Yardımcısı Seyfullah Kaban, Sağlık İl Müdürü Dr. Mesut Turan, Kızılay Erzincan Şube Başkanı Ferit Bayata, Defterdar Vekili Musa Koçulu ve kan bağışçıları katıldı. Kan bağışının önemine değinen Kızılay Kan Bağış Merkezi Müdürü Abdullah Üzer, “Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Merkezi Ankara’da olup 15 bölgede 63 Kan merkezi ile kan bankacılığı faaliyetlerini yürütmektedir. Şehrimiz de bu bağlam da 2006 yılında Erzincan Kızılay Kan Bağış Merkezi kurulmuştur. 2006 yılında yıllık sadece 2 bin ünite kan bağışı kabul edebilen merkezimiz artık 15 bin ünite kan bağışı kabul edebilir hale gelmiştir. Türk Kızılayı olarak Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılamaktayız. Yaptığımız işin hassasiyetini ve risklerinin farkındayız.” dedi.

‘KAN VEREN CAN VERİR’

Kan verenin can verdiğini hatırlatan Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, “Halen kan bağışı yeterli değil. Kan gibi önemli bir şeyi karşılıksız vermek çok önemli. Kan bağışında bulunan hassas örnek insanları tebrik ediyorum. Kan bağışında insanlarımız korkuyor. Sanki kötü bir şey yapıyormuşuz gibi. Doktorlarımız da her zaman söylüyorlar. Kan vermek vücuda faydalı bir şey. Kan vermekten çekinmemek lazım. Ülkemizde ki bu kan eksikliğini yeterli seviyeye çıkartabilmek açısından vatandaşlarımızı bilinçlendirmeliyiz.” dedi.

                    Konuşmaların ardından 25 ve üzerinde kan bağışında bulunan Mehmet Aktaş’a gümüş madalyasını Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi verirken, 10 ve üzeri kan bağışında bulunan 49 bağışçıya bronz madalyaları protokol üyeleri tarafından verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.