Kategoriler
Haberler

Mide kanserlerinin yarısını 40 yaş altı hastalar oluşturuyor

EÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, “Dünyada 40 yaşın altında mide kanseri görülme ihtimali nadir iken, ülkemizde tüm onkologların dikkatini çekecek şekilde çok fazla genç mide kanseri hastası bulunuyor” dedi

Mide kanserinin görülme sıklığı 100.000 kişide 15 olup, erkeklerde daha fazla görülüyor. Mide kanserine erken tanı konsa bile ameliyat sonrası sıçrama ve tekrarlama riski ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Bu nedenle kansere bağlı ölümlerin önemli bir nedenini mide kanserleri oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı daha az olan mide kanserleri, ayrıca kanserin yerleşim yeri yemek borusu-mide arasındaki geçiş bölgesine doğru kayabiliyor. Bunun nedeni de aşırı kilo ve alkol tüketimine bağlı olarak gelişen reflü hastalığının yıllar içinde bu bölgede kanser gelişimine neden olması olarak açıklanıyor.

Korunma tedavileri daha önemli

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde görev yapan Tıbbi Onkolog Doç. Dr. Canfeza Sezgin, mide kanserinden korunmanın, tedaviden daha başarılı olabilecek bir yaklaşım olduğunu belirtti. Doç. Dr. Sezgin, “Kronik atrofik gastrit olarak isimlendirilen gastrit çeşidi birçok mide kanseri hastasında başlatıcı bir neden olarak söyleyebiliriz. Kronik atrofik gastrit gelişme riski sigara içenlerde ve midesinde helikobakteri pilori enfeksiyonu olanlarda daha fazla. Helikobakteri pilori enfeksiyonu mide kanseri gelişme riskini 2-6 kat artırdığı biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü, helikobakteri pilori enfeksiyonunu kansere neden olan ‘Grup 1 Karsinojenler’ sınıfına almıştır. Nitrit, nitrat, tuz ve tütsülenmiş gıdalar da kronik atrofik gastrite neden oluyor. Daha önceden mide ameliyatı geçirenler ve pernisiyöz anemi olarak isimlendirilen kansızlık hastalığı olanlarda da kronik atrofik gastrit gelişebiliyor” diye konuştu.

Sigara enfeksiyon oluşumunu kolaylaştırıyor

Sigara içenlerde, içmeyenlere göre mide kanserinin gelişme riskinin % 50 -60 daha fazla olduğunu söyleyen Doç. Dr. Canfeza Sezgin, “Dünyadaki mide kanserlerinin % 11’i sigara içinlerde görülüyor. Çünkü sigara içenlerde kansere karşı koruyucu olan karotenoidlerin ve C vitaminin düzeyleri azalır. Sigara içilmesi kronik atrofik gastrit gelişmesine neden olan helikobakteri pilori enfeksiyonu oluşmasını da kolaylaştırırıyor. 10 yıldan fazla sigara içen bir insanda risk artmakta ve sigarayı bıraktıktan 15-20 yıl sonra risk normale inmektedir. Bu nedenle sigara ne kadar çabuk bırakılırsa o kadar iyidir” dedi.

Yiyeceklere dikkat edilmeli

Dünyada 40 yaşın altında mide kanseri görülme ihtimali nadir iken ülkemizde tüm onkologların dikkatini çekecek şekilde çok sayıda genç mide kanseri hastası bulunduğunu belirten Doç. Dr. Canfeza Sezgin, “İzlediğim mide kanseri hastalarının yarısı 40 yaş altındaki hastalardan oluşuyor. Bunu yıllarca ülkemizde yağ sıkıntısına bağlı olarak kızartma yağlarının biriktirilip defalarca kullanılması, fast food alışkanlığının artması, mangal, döner gibi yanık gıda tüketiminin artması, sigara tüketiminin yaygınlaşması ve asidik içeceklerin yaygın tüketilmesinin ortak etkilerine bağlayabiliriz” dedi. Doç. Dr. Sezgin sözlerine şöyle devam etti: “Mide kanserinden korunmada yararlı olabilecek gıdaların başında yeşil çay, sarımsak ve brokoli filizi geliyor. Mide kanseri riskine sahip insanlara genel önerilere ek olarak günde 3-4 bardak yeşil çay, 1-2 fincan brokoli filizi çayı, 2-3 diş sarımsak ve ayda en az 5 porsiyon brokoli tüketmelerini öneririm.”

Nihal Işık-Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.