Kategoriler
Haberler

Plastik kapaklar, engellilere tekerlekli sandalye olacak

Adana Ticaret Odası (ATO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, ‘Mavi Kapak Projesi’ kapsamında plastik kapakların toplanmasına yönelik kampanya başlattı. Pet şişelerdeki kapakların geri dönüşüme kazandırılmasıyla engellilere tekerlekli sandalye alınacak.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, projenin tüm ambalajlarda bulunabildiği ve kolay toplanabildiği için plastik kapakların tercih edildiğini söyledi. ATO Meclis Başkanı Behiç Pakyürek, Genel Sekreter Ahmet Nevruz’un da hazır bulunduğu basın toplantısında Gizer, “Her ne kadar projenin adı ‘Mavi Kapak’ olsa da aslında kapakların şekli, rengi, boyutu, ezik ya da deforme olması önem taşımıyor. Her çeşit plastik kapağın projemiz çerçevesinde değerlendirilebilir olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

İhtiyacı olmasına rağmen birçok engelli vatandaşın maddi durumunun yetersizliği nedeniyle tekerlekli sandalye sahibi olamadığını hatırlatan Ali Gizer, bu bireylerin yaşamlarını son derece ağır şartlarda sürdürmek zorunda kaldığını kaydetti. Proje ile gündelik yaşamlarında dışarı çıkamamanın sıkıntısını yaşayan engellilerin desteklenmesinin amaçlandığını vurgulayan Gizer, kampanyanın çevresel ve ekonomik boyutlarındaki kazanımlara dikkat çekti.

Plastik malzemelerin doğada 500 ila 5 bin yıl arasında kaybolduğunu ifade eden Gizer, “Kapakların toplanması suretiyle çevreyi kirletmeleri önlenmiş olacak. Arıca bu ürünlerin geri dönüşümü yapıldığından atıklar ekonomiye yeniden kazandırılmış olacaktır.”diye konuştu. Türkiye’nin petrole bağımlı bir ülke olduğunu dile getiren Gizer, başta plastik olmak üzere hammaddesi petrol olan ürünlerin geri dönüşümüyle hem dışa bağımlılığın azalacağını, hem de cari açık sorununun çözümüne katkı sağlanacağını belirtti. Kapakların toplanması için yaptırılan toplam bin adet kutunun Adana’daki değişik kurum ve kuruluşlara dağıtılacağını anlatan Gizer, dolduğunda kişilerin kutuların üzerindeki telefonu aramasıyla kapakların belirtilen yerden alınacağını ifade etti.

KAPAKLAR KUTUYA, ENGELLİLER HAYATA

Kapakların tek bir merkezde toplanarak, anlaşmalı oldukları geri dönüşüm firmasına verileceğini açıklayan Gizer, şunları söyledi: “Projemiz sosyal sorumluluk çerçevesinde yürütüldüğünden kesinlikle para alışverişi söz konusu değildir. Geri dönüşüm firmasınca her 200 kilo kapak karşılığında 1 adet tekerlekli sandalye alınacak ve odamıza teslim edilecektir. Tekerlekli sandalyeler, sağlık kurulu raporuyla odamıza başvuru yapan engelli vatandaşlarımıza sıra ile dağıtılacaktır.”

“Kapaklar kutuya, engelliler hayata” sloganıyla tanıtımını yaptıkları faaliyetin yoğun ilgiyle karşılaştığını ve şimdiden binlerce kapağın toplandığına işaret eden Ali Gizer, 2 adet tekerlekli sandalye alacak kadar kapak toplandığını bildirdi. Böyle bir sosyal sorumluluk projesine ilk katkıyı meclis başkanları ve yönetim kurulu üyeleri olarak kendilerinin verdiğini aktaran Gizer, kamuoyunu teşvik etmek amacıyla, kampanyaya birer tekerlekli sandalye bağışında bulunarak ilk adımı attıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.