Kategoriler
Haberler

TAJEV, Rize’de “Sadece Benim için” konulu seminer düzenledi

Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV), Rize’de “Sadece Benim için” konulu kadın sağlığına yönelik seminer düzenledi.

İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere Rize Vali Vekili Hakan Burak Uz, Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, , Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ve TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü ile Rize’de görev yapan hekim, ebe ve sağlık çalışanları ile kadınlar katıldı.

Burada konuşan Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı, Kadın Doğum Uzmanı Doç Dr. Murat Gültekin, Türkiye’de adam akıllı doğum kontrol metodu kullananların sayısının yüzde 46, kullanmayanların ise yüzde 54 olduğunu belirtti. Murat Gültekin, “Bu yüzde 54 kazara hamile kalıyor. Biz kürtajı bir doğum kontrol metodu olarak mı kullanıyoruz?. Ne dedik biz, kanseri de istenmeyen gebeliği de önlemeliyiz. Bu yüzde 46 olan doğum kontrol metodu kullanma oranını yüzde 100’lere çıkaracağız.” dedi.

Doç Dr. Murat Gültekin, kanserler mücadelenin uzun soluklu olduğunu, Türkiye’de 2002 yılında 10 kişiden bir kişi kanserden ölürken 2009 yılında 5 kişiden bir kişinin öldüğünü ifade etti. Kanserden ölüm oranlarının 2030 yılına kadar artacağına dikkat çeken Gültekin, “Bizim sakladığımız bir şey yok. Kanser vakalarında artış devam edecek. Yıllık 150 bin insanımıza yeni kanser teşhisi konulacak. Bu verilere göre Türkiye halen dünya ortalamasının altındadır. Ama biz bunun önlemini alacağız. Korunamadığımız için kürtajı tartışır hale geliyoruz. Yapmamız gereken istenmeyen gebelikten de kanserden de korunmak. Kürtaj sezaryen tartışmasına çok fazla girmek istemiyorum ama bizlerin aile planlaması programı var ve bunu yılladır yürütüyoruz. Kürtaj ve sezaryen tartışılıyor, tartışalım. Doğruyu ancak tartışarak buluruz. Kürtaj ve sezaryeni tartışalım, tartışmaktan korkmayalım. Doğru yolu ancak böyle buluruz. Başbakanımız ve muhalefet partisi temsilcilerimizin görevi zaten tartışmak.” şeklinde konuştu.

Gültekin, “Var olan bir sorunu ortaya atar halk, bilim adamları tartışır ve hepimiz için doğru yol bulunur. 1993 yılında yüzde 33 seviyelerinde olan doğum kontrol metodu kullanma oranlarını yüzde 46’ya çıkardık. Adam akıllı metot kullanan yüzde 46, kullanmayan kaç yüzde 54. Ne yapıyor bu yüzde 54 kazara hamile kalıyor. Biz kürtajı bir doğum kontrol metodu olarak mı kullanıyoruz?. Ne dedik biz, kanseri de istenmeyen gebeliği de önlemeliyiz. Bu yüzde 46 olan doğum kontrol metodu kullanma oranını yüzde 100’lere çıkaracağız. Avrupa genelinde yüzde 10 ila 15’ler arasında yürüyen sezaryen oranlarını ülkemde de benzer oranlara indirmek istiyoruz. Hastanede doğum oranlarımız yüzde 94’lere kadar yükseldi. Siyasal insanlara teşekküre diyorum, kürtaj da sezaryende tartışılsın.” diye konuştu

TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü ise vakıf olarak Türkiye genelinde 4’üncü toplantılarını Rize’de düzenlediklerini belirterek dünyanın en gelişmiş ülkelerinde de olduğu gibi sağlık hizmetlerini devletin verdiğini ancak sosyal sorumluluk projelerinin sivil toplum kuruluşları tarafından desteklendiği, kendilerinin de buna hizmet etmeye çalıştığını söyledi.

Seminer sonrası vatandaşlar, Lipton Çay tarafından Rize Sağlık İl Müdürlüğü’ne tahsis edilen gezici kanser tarama aracında kontrolden geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.