Kategoriler
Haberler

Terleme ameliyatları en çok el ve koltuk altında etkili oluyor

Aşırı terleme kişilerde yaşam kalitesini bozup, günlük aktiviteleri tam yapamama, sosyal ilişkileri etkileme durumu nedeniyle kişinin psikolojisini etkilemeye kadar gidebiliyor. Bu durumun en iyi çözümü ise cerrahi müdehale olduğu belirtiliyor

Terleme doğal, fizyolojik bir olay. Fakat oturduğu yerde sırılsıklam terleyenler, gerek iş, gerek özel hayatında birçok sıkıntıyla karşılaşabiliyor. Özellikle yaz aylarında kişiyi rahatsız edecek kadar aşırı terleme olması durumunda ameliyatın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. İzmir’de terleme amaliyatlarının yapıldığı tek hastane olan Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Servisi’nden Op. Dr. Ozan Usluer, “Aşırı terleme kişilerde yaşam kalitesini bozup, günlük aktiviteleri tam yapamama, sosyal ilişkileri etkileme durumu nedeniyle kişinin psikolojisini etkilemeye kadar gidebiliyor. Terleme dışında herhangi bir rahatsızlığı olmayan, ilaç kullanmayan kişilerin ameliyat olmasını öneriyoruz” dedi.

En çok el ve koltuk altında etkili

Sosyal fobi, iletişim çekingenliği, özgüven eksikliği gibi psikolojik nedenlerden dolayı oluşan terlemenin patolojik terleme olarak adlandırıldığını belirten Op. Dr. Usluer, “Patolojik terleme de ameliyat ile müdehale yapılmıyor. Kişinin terleme problemi ilaç ile önlenmeye çalışılıyor. Psikolojik terleme ve başka bir hastalığa bağlı olarak terleyen bu iki grup hastalarımızı psikiyatri servisine yönlendiriyoruz. Cerrahi müdehale yaptığımız hasta grubu daha çok terlemesinin nedeni belli olmayanlar. 16 yaşın üzerinde aşırı terlemesi olan kişiler yapılacak tetkikler sonunda ameliyat olabilir” dedi. Hastanın terleme bölgesinin çok önemli olduğunu söyleyen Op. Dr. Usluer, “En çok terleme ameliyatlarında başarılı olduğumuz bölgeler el ve koltuk altı. Gögüs kafesinden geçen sinire yapılan müdehale en çok el ve koltuk altı terlemelerini kesmesi nedeniyle başarı oranı daha fazla. Cerrahi müdehalenin ayak, sırt, göbek, bacak terlemesinde çok etkisi olmuyor” dedi.

Tek kesiden ameliyat yapılıyor

Kadınların terlemeye daha duyarlı olduklarından ve bakımlarına daha özen gösterdikleri için daha fazla ameliyat için başvuru yaptıklarını söyleyen Op. Dr. Usluer, “Aşırı terleme yüzünden kişiler kağıda yazı yazamama, üniversite sınavına kağıdın sırılsıklam olmasından girememe, bilgisayar başında çalışanlarda klavyeleri bozma, terzilerde dikiş dikememe, tamircilerde aletleri tutamama gibi günlük hayatlarını ve iş hayatlarını etkileyecek bir çok durumla karşılaşıyorlar. İlk aşamada hastanemize gelenlere terlemeyi önleyici kremler veriyoruz. Terleme devam ederse cerrahi müdehale yapıyoruz. Ameliyat için koltuk altından yaklaşık 2,5 santimetre tek bir kesi ile giriliyor ve herhangi bir diren takmadan sinir kesiliyor. Siniri kesmek veya klips takmak arasında pek bir fark yok. Gözeneklerin kapanması, vücudun nefes alamaması gibi bir durum da sözkonusu değil. Aşırı terlemesi olan her kişinin normal seviyede terleme oranına gelmesi için bu ameliyatı öneriyoruz. Ameliyat sonrası hastayı ertesi gün taburcu ediyoruz” diye konuştu.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.