Kategoriler
Haberler

Tıp öğrencileri Atatürk’ün anlatılacağı yeni okullar aranıyor

DEÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu, yıl boyu destek sağlayacakları bir ilköğretim okulu arıyor. Tıp fakültesi öğrencileri okula kütüphane, kırtasiye malzemeleri desteği sağlayacak ve öğrencilerin Atatürk’ü daha iyi anlamaları için sadeleştirilmiş Nutuk dağıtacak. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Atatürkçü Düşünce Topluluğu, İzmir Tabip Odası, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kitap Okurları’nın destekleriyle bu yıl Aydınlanma Projesi adı altında bir proje gerçekleştirdi. Projede Ödemiş’te bulunan Kazımpaşa İlköğretim Okulu’na yıl boyu dönem dönem ziyaretler yapıldı. Öğrencilere ilk ziyarette bağışlarla toplanan bin kitap, kalem, silgi ve defter dağıtıldı. Daha sonraki ziyaretlerde 358 ilköğretim öğrencisine Atatürk İlke ve İnkilapları, el yıkama becerisi, vücut temizliği, ağız ve diş sağlığı gibi konularda da eğitimler verildi. Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Eylül ayında yeni okullarda da aynı projeyi gerçekleştirmek için şimdiden okul arayışına girdi. Topluluk, yeni dönemde projeyi gerçekleştirmeyi planladıkları okulda ilk olarak bağışlarla alınacak Nutuk dağıtmayı hedefliyor.

Bağışları bekliyoruz 

Çocuklara Atatürk’e ne kadar çok şey borçlu olunduğunu paylaşmak istedikleri için bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Yağmur Köksal, “Kazımpaşa İlköğretim Okulu’nda eğitim alan 358 öğrenciye Atatürk’ü anlattık. Çocuklar büyüdüğünde ‘doktor abla ve abiler okulumuza geldiler, Atatürk’ü bize anlattılar’ diye hatırlamaları bile büyük bir kazanç. En son gidişimizde birbirlerine sorabilecekleri kısa kısa bilgilerden oluşan tarih kartları da dağıttık. Bu kartlarda Atatürk İlke ve İnkilapları’nın yazılı olduğu bilgiler var. Çocuklar çok sevdi, öğretmenlerinin de hoşuna gitti. Projemizin ilk yılı olduğu için bazı eksiklikler oldu. Yeni okul döneminde Milli Eğitim Müdürü ile görüşüp, organizasyonun daha belli olduğu ve sponsorların sayesinde alacağımız Nutuk’ları ilk olarak dağıtmayı planlıyoruz. Ondan sonru yıl boyu ziyaretlerimiz de yine kütüphane kuracağız, sağlık ile ilgili eğitimler vereceğiz. Hatta ailelere de ergenlik psikolojisi gibi çeşitli konularda eğitimler vermeyi planlıyoruz. Bize yıl boyunca ulaşımımız için destek veren İzmir Tabip Odası yönetimine de çok teşekkür ediyoruz” dedi. Köksal, Aydınlanma Projesi’nde gerçekleştirmek istedikleri adımlar için yaz ayı boyunca tüm bağışları toplayacaklarını, destek olmak isteyen herkesin kendilerine ulaşmasını istediklerini belirtti. 

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.