Kategoriler
Haberler

Türkiye’de ilk asistanhekim.org gündeme getirdi, RTÜK oyladı, sonuç şaşırtmadı!

Yaklaşık üç ay kadar önce Gaziantep’de bir doktor arkadaşımız cinayete kurban gitmiş, TRT de bu konuyu kendince “hicveden” bir yaklaşımla gündeme taşımıştı. Biz de bu konuya karşı “güçlü” sosyal medya organlarımızla kitlesel bir tepki oluşturmuştuk. Bu konuda TRT doktorları maymuna çevirdi başlıklı bir yazı da asistanhekim.org ‘da yayınlanmıştı. Nihayet RTÜK ilgili şikayetler doğrultusunda beklenen kararını verdi. Karar her ne kadar şaşırtmasa da, sosyal medyanın gücünü ortaya koyması açısından umut verici.

Haberin devamını gelin Milliyet Gazetesi’nden okuyun:

TRT’de yayınlanan ‘’Kuklagiller’’ adlı mizah dizisi doktorları çok kızdırdı. 104 doktor şikayette bulundu.

TRT’de yayınlanan ‘’Kuklagiller’’ adlı mizah dizisi doktorları çok kızdırdı. Kuklaların, insanlar arasında yaşanan olayları mizahi olarak yorumladıkları programda, “Doktorların dövülmesi’’ konusu işlendi. Çoğunluğu doktor olan 104 kişi, RTÜK’ü arayarak şikayette bulundu.

Şikayetlerde, doktorların korkmuş, sinmiş kişiler gibi gösterilmesi ve önemli bir olayın mizah unsuru biçiminde kullanılması eleştirildi. RTÜK İzleme Dairesi raporunda ise ‘’Seçilen konu, toplumsal bir yaraya parmak basmak ve yaşananları hicvederek eleştiri maksadı taşımakta, doktorların  küçük düşürülmeyip aksine yüceltildiği görülmektedir’’ denildi.

Kuklagiller programının ‘’Kısmen özensiz denebilecek şekilde hazırlandığı  ancak şiddeti özendirir nitelikte olmadığı’’ da kaydedildi. RTÜK üyeleri de bu rapor doğrultusunda oy kullandı ve TRT Haber kanalı için yaptırıma gerek görmedi. RTÜK, yeni yasası uyarınca artık TRT yayınlarını da denetliyor ve ceza yetkisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.