Kategoriler
Haberler

Türkiye’nin 3. UMKE Balıkadam Ekibi Sinop’ta faaliyetlerine başladı

Sinop İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, yaz aylarında boğulma vakalarına karşı faaliyet göstermek amacı ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Balıkadam Ekibi kuruldu.

Konu ile ilgili bilgi veren Sağlık İl Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, UMKE Balıkadam ekibinin, Türkiye’de Antalya ve Mersin’den sonra Karadeniz’de ilk olarak Sinop’ta kurulduğunu söyledi.

Açıkgöz, “Daha önce eğitimlerini başlattığımız Karadeniz’de bir ilk olan UMKE balıkadam ekibi il genelinde hizmet vermeye başladı. Biz boğulmaların çok olduğu Akliman mevkiine geçen yıl gezici mobil ekip görevlendirdik. Bu ekibimiz 4 vatandaşımızın hayatını kurtardı Ancak bu bölgede iki çocuğumuz boğuldu. Bir tanesinin cenazesini bir gün sonra çıkartabildik. Fark ettik ki Sinop’ta balık adam yok. Biz de balıkadam ekibini kurmaya karar verdik. Olası vakalarda müdahale etmek amacı ile 24 saat hazır vaziyette bulunacak, tamamı gönüllülerden 21 kişi ama balık adam olarak görev yapacak 5 kişiden oluşan, aralarında doktor, acil tıp teknisyeni, hemşire ve ebelerin de yer aldığı oldukça donanımlı bir ekip olacak. Gerek ilimizin bütün sahil kenarlarında, boğulmaların çok olduğu Akliman mevkiinde, sahile komşu olan ilçelerde ve gerekse ihtiyaç olduğunda diğer illerde de görevlendirilmek üzere hazır bulunacaklar.” diye konuştu.

Daha sonra Sağlık İl Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, balıkadam olarak görev yapacak gönüllülerin brövelerini teslim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.