Kategoriler
Haberler

Türkler mi Ruslar mı, hangisi daha uzun yaşıyor?

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Ruslar ortalama 68,6 yıl, Türkler ise 73 yıl yaşıyor.

Vedomosti gazetesinde yayınlanan habere göre Rusya’da ölüm oranları ortalamadan 2 kat daha yüksek. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ise, 30-70 yaş aralığındaki Rusların kanser ve kalp hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölüm oranı da ortalamadan yüzde 35 daha fazla.

SİGARA VE ALKOL YÜZÜNDEN YAKLAŞIK 500 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

OECD’nin raporuna göre, kanser ve kalp hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar Rusların sağlıksız yaşam koşullarından kaynaklanıyor. Rusya’da her yıl yaklaşık 500 bin kişinin ölüm sebebi ise doğrudan ya da dolaylı olarak alkol ve sigara kullanımıyla bağlantılı.

Rapora göre ayrıca; ölüm ve hastalığa yakalanma oranları toplumdaki sosyal statüyle ilgili. Örneğin 20-29 yaş aralığındaki işsizlerin ölüm oranı, sosyal olarak topluma adapte olanlardan 7-11 kat daha fazla.

RUSYA SAĞLIĞA EN AZ BÜTÇE AYIRAN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR

Rus devletinin sağlığa ayırdığı bütçenin azlığına da dikkat çekilen raporda; Rusya Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 4,7’sini sağlık harcamaları için ayırdığı belirtildi. Bu oran OECD ülkeleri arasından en düşük. OECD’ye göre bu rakam da Rusya’da etkin bir şekilde sağlık hizmetlerinde yatırıma dönüştürülemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.