Kategoriler
Haberler

TUS birincisi rekor kırdı

Hürriyet Gazetesi’nin Haberi

TIPTA Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) sınavında birinci olan Hacettepe İngilizce Tıp mezunu İsmail M. Kabakuş aynı zamanda Türkiye rekorunu da kırdı.

22 Nisan’da yapılan TUS sınavında hem klinik hizmetler hem de temel bilimler bölümlerindeki puanlarıyla Türkiye birinciliğini kazanan Kabakuş, klinik hizmetlerdeki 78.13 puanıyla aynı zamanda Türkiye rekoruna imza attı. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Kabakuş’un başarısını tebrik ederek başarılı doktora hediye sundu.

İnek değil çalışkanım

Radyoloji bölümünü tercih edeceğini ve bu alanda dünya çapında bir isim olmak için çaba harcayacağının altını çizen Kabakuş, TUS’a ders notlarını yedi kez okuyarak, bilmediği kısımları ise yazarak hazırlandığını belirterek şu şekilde konuştu:
“TUS’a hazırlanırken bir yandan da doktorama devam ettim. Hacettepe Tıp puanı en yüksek olan, en iyi üniversiteydi onun için Hacettepe Tıp’ta okumayı seçtim. Hacettepe Tıp’ı kazanan en yüksek puanlı öğrenci oldum. Ben inek değil çalışkanım, ineklerin sosyal hayatı olmaz. Ben sosyal aktivitelere de zaman ayırıyorum.

Hırs ve ezber yerine öğrenmek esas olmalı

Ders çalışırken tüm sınavlardan en yüksek notu alma hırsı yerine öğrenerek geçmeyi tercih etmek gerektiğini savunuyorum. ‘Klinikte bana ne lazım olur onu öğrenmeliyim’ diye düşünmeli. Daima ezberin değil öğrenmenin çabası içinde oldum. Ortada bir başarı varsa bunu devam ettirmek de o derece önemli. İnsan çok yönlü olmalı. Alt dönemlerdeki arkadaşlara da her zaman yardımcı olmaya çalıştım. İnsanlara faydalı olmayı önemsiyorum. Bilgi paylaşarak çoğalır.”

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/20807217.asp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.