Kategoriler
Haberler

Uganda ve Somali’den dönen gönüllü doktorlar için ödül töreni düzenlendi

Güneydoğu Uluslararası Sağlık Federasyonu(GUSAF) üyesi Şanlıurfa Sağlık Mensupları Derneği (SADER) Uganda ve Somali’den dönen gönüllü doktorlar için OSM Konferans salonunda ödül töreni düzenledi. Afrika’nın mağdur insanlarına şifa dağıtarak sevgi ve hoşgörü köprüleri kurmayı hedefleyen sağlık elçileri, çok etkileyici kareler ve hüzünlü anılarla Afrika’dan döndüklerini ifade etti.

Doktorlar Somali’yi ‘tam bir facia, Somali aç, susuz…’ cümleleriyle özetledi. Ülkede günlük sadece bir öğün ve tek çeşit yemek verildiğini dile getiren doktorlar, sağlık taramasını silahlı güvenlik görevlileri nezaretinde gerçekleştirdiklerini aktardı.

Kimse Yok Mu Derneği aracılığı ile Somali’ye gittiklerini hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Osman Koyuncu, her gün en az 100 kişiyi muayene ettiklerini ifade etti. Türkiye’deki bütün sivil toplum kuruluşlarını oraya gitmeye davet eden Koyuncu, Somali’deki bir hatırasını şu şekilde anlattı: “Kampta sağlık taraması yaparken kapı eşiğinde hıçkırıklara boğulan ve el işaretiyle çocuğunu gösteren bir kadın gözüme çarptı. Hemen onu yanıma çağırdım. Baktım ki çocuk komada, acilen müdahale ettik, serum taktık. Akşama kadar çocuk kendine geldi. Kadın sevinçten ellerimize sarıldı öpmek için. Sadece bu durum bile oraya gitmemizin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.”

Uganda’ya gönüllü giden doktorlardan biri de Şanlıurfa Çocuk Hastanesi Başhekim Yardımcı Uzm. Dr. Emin Şavik idi. Şavik, Uganda’da ilk olarak Kimse Yok mu Derneği tarafından yaptırılan hastaneyi ziyaret ettikten sonra bölgedeki doktorlardan bilgi aldığını aktardı. Şavik, ülkede yoğun olarak görülen sıtma hastalığından dolayı çok sayıda ölüm vakaları görüldüğü bilgisi karşısında son derece üzüldüğünü ve yıkıldığını ifade etti.

Uganda’dan yeni dönen GUSAF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve SADER Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Ömer Faruk Baysal ise Uganda gibi bir yerde Türkiye’yi temsil etmenin heyecanını ve gururunu yaşadığını dile getirdi. 8’inci grup olarak Uganda’ya gittiklerini aktaran Baysal, günlük 600-700 kişi muayene ettiklerini belirtti. İnsanlığa hizmet etmenin kendisinin çok mutlu ettiğini ifade eden Baysal, diğer taraftan da hala bizi anlayamayan insanların olduğuna ve ne işiniz var dı? diyen insanları gördükçe üzüldüğünün altını çizdi.

Kadın Doğum Hastanesi doktorlarından Uzm. Doktor Halef Aydın da Uganda’da sağlık alanında fiziki şartların 1940’ların Türkiye’sini andırdığını anlattı. Aile Hekimi Felat Çiftçi Uganda’dan çok etkilendiğini ve 1 yıllığına Uganda’ya sağlık hizmeti vermek için gitmek istediğini dile getirirken, aile hekimi Yusuf Gülsarı, Ahmet Aksoy ve Mehmet Akkurt da Uganda’ya gittikleri için çok mutlu olduklarını, gerekirse bir daha gidebileceklerini kaydetti. Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası sekreteri ve aynı zamanda Yeşilay Şanlıurfa temsilcisi Diş Hekimi Hamza Halıcı Uganda’ya gitmek için müracaat ettiğini uygun şartların oluşması için gün saydığını belirtti. Kimse Yok mu Derneği Şanlıurfa Şube Müdürü Mustafa Uslu Uganda ve Somali’ye giden SADER üyesi doktorlara teşekkür ederek, 2 yıl boyunca peyderpey Uganda ve Somali’ye gitmek isteyen doktorlara yardımcı olacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından SADER tarafından hazırlanan plaketler gönüllü olarak Somali ve Uganda’ya giden doktorlara verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.