Kategoriler
Haberler

Yüz güldüren nakil

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde İrfan Üstünol, 24 yaşındaki iki çocuk annesi kızına böbreğini bağışladı. Başarılı olan nakil sonrası baba da, kızı da büyük mutluluk yaşadı.

                Doktorların uyarılarına rağmen çocuk sahibi olmaya karar veren Duygu Doğruer, 3 yıl önce doğum yaparak ikiz bebek sahibi oldu. Doğumdan hemen sonra böbrek yetmezliği teşhisi konulan genç anne, sol böbreğinin iflas etmesi nedeniyle diyaliz tedavisine başladı.

                Genç annenin yaşadığı sıkıntıdan kurtulması için aran uygun böbrek babada bulundu. Kızının yaşadığı sıkıntıdan kurtulmasını isteyen baba, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Transplantasyon Ünitesine başvuruda bulundu. Ünite uzmanlarınca yapılan inceleme sonucunda babanın sol böbreğinin kızına uygun olduğu tespit edildi.

Bunun üzerine hastaneye yatan babanın böbreği yapılan başarılı ameliyatla kızına nakledildi. Sağlık durumu iyi olan baba ve kızının önümüzdeki günlerde taburcu edileceği belirtildi.

                Kızı için büyük bir fedakarlık yapan baba İrfan Üstünol, kızı için yapamayacağı bir şeyin olmadığını söyledi.

Kızının doğum yaptıktan sonra böbrek rahatsızlığına yakalandığını belirten baba Üstünol, “Kızım son üç yıldır böbrek rahatsızlığı nedeniyle çok zor günler geçirdi. Hem ikiz olan torunlarıma bakmaya çalıştı hem de kendi hastalığı ile uğraştı. Daha sonra Trakya Üniversitesi Hastanesi’ne gelerek böbrek nakli için görüştük. Ben böbreğimi hemen verebileceğimi söyleyince testler yapıldı ve uyumlu olduğu söylendi. Geçen hafta nakil oldu. Şimdi kızım, ben ve torunlarım çok mutluyuz. Kızım için yapamayacağım şey yok, onu çok seviyorum. Diğer böbreğimi isteseler hiç bakmadan veririm.” açıklamasını yaptı.

                Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Transplantasyon Ünitesi sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu yaptıkları nakil sonrası iki hastanın da durumunun iyi olduğunu kaydetti. Baba İrfan Üstünol’un hiç düşünmeden kızı için böbreğini verdiğini anlatan Sağıroğlu, baba ile kızı arasında büyük bir sevgiye tanık olduklarını ifade etti.

Sağıroğlu, “Hastamız bize geldiğinde böbrek yetmezliği vardı. Yapılan testlerde birbirlerine uyum sağladılar, biz de vakit kaybetmeden nakli gerçekleştirdik. İki hastamızın da sağlık durumları çok iyi.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.