Kategoriler
Haberler

Adım ölçer dağıtılacak

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, yıl sonuna kadar aile hekimleri tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak adım ölçer dağıtılmasının planlandığını söyledi

 

Şahinbey Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile ‘Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Obezite ile Mücadele’ adlı panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, başlatılan kampanya çerçevesinde bu yıl sonuna kadar aile hekimleri tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak adım ölçer dağıtılmasının planlandığını belirtti.

 

Her yıl 3 milyona yakın insanın aşırı kiloya bağlı hastalıklardan hayatına kaybettiğine dikkat çeken Karakök, “Son 5 yıl içerisinde aşırı kiloluğun ikiye katlandığını biliyoruz. Bu oran dünyada 35’e ulaşmış durumda. Türkiye’de de bu oranı yakalamış durumdayız.” dedi.

 

Hedeflerinin bireylerin beden kitle indekslerinin farkına varması ve şişmanlığın sadece görünüşle ilgili olmadığını anlaması olduğunu ifade eden Karakök, beden kitle indeksinin normal sınırlarda tutmanın zor bir iş olduğunu dile getirdi.

 

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise dünyanın en güzel mutfağının Gaziantep’te bulunduğunu ve özellikle yağlı köftenin az yenilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Belediye olarak spora çok önem verdiklerini dile getiren Başkan Tahmazoğlu, şöyle devam etti: “Belediye olarak spora önem veriyoruz. Spor çok önemli bir unsurdur. Daha sağlıklı ve kaliteli yaşam için spor yapmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın spor yapması için 14 bin vatandaşımıza 14 spor tesisini hizmete sunduk. 118 okula öğrencilerimizin masa tenisi oynamaları için tenis masası tesis ettik. 44 halı saha 23 tane basketbol ve voleybol sahası yaptık. Yüzmeyi de önemsiyoruz. Kadın ve erkekler için yüzme havuzları yaptırıyoruz. Bu yıl inşallah hizmete sunacağız.”dedi.

 

Vatandaşların da sorularının cevaplandığı panel sonunda, panelistlere katılımlarından dolayı plaketleri takdim edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.