Kategoriler
Haberler

Almanya doktor arıyor

Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Almanya’da beş yıl içinde 40 bin doktor emekliye ayrılacak. Siyasetçiler zaten var olan doktor açığının artmaması için çözüm arıyor. 

Alman siyasetçiler uzun süredir, doktor açığı tehdidine çözüm arıyor. Sağlık Sigortaları Sözleşmeli Doktorlar Federal Birliği’nin (KBV) verilerine göre, beş yıl içinde 40 bin doktor emekliye ayrılacak. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda büyük bir doktor açığı ortaya çıkacak. Meslek birliklerinin verilerine göre, şu anda bile Almanya’da on binlerce bakım personeli açığı mevcut.

Öte yandan, Hartmannbund doktor örgütünün 20 binden fazla kişiyle yaptığı ankete göre, Almanya’daki doktor açığıyla ilgi tüm uyarılara karşın, her iki tıp öğrencisinden biri eğitim sonrası doktorluk yapmayı düşünmüyor.

Öğrenciler, bu kararlarına gerekçe olarak ise kliniklerde uzun çalışma saatleri ve aile hayatını sürdürmeye elverişli olmayan çalışma koşullarını gösteriyor. Bu yüzden, genç doktorlar sıklıkla yurt dışına gitmeyi ya da doktorlara görev veren sanayi kollarında çalışmayı tercih ediyor.

“Almanya doktor arıyor” için 5 yanıt

Yeni tıp fakültesi açsınlar, mevcut kontenjanları da arttırsınlar.

80 milyonluk Almanya’da 36 tıp fakültesi var.
Bizimkinin yarısından az:)

Tabi bir de diplomalarını alıp zorla, istedikleri yer ve zamanda görevlendirsinler, başka işte çalışmak da neymiş.

bence yenı mezun olan ve genç yaşdakı her hekım boyle yurt dışındakı hekımlık yollarını denemesı lazım..çunku bu nankor halk ve devlete boyle zekı ınsanların hızmet etmesı doktorların kendıne ıhanet etmesı demektır..bunları bırakıp gıtmek ve ortadoğudan sağlık bakanın getırceğı kalıtesız doktorlarlarla başbaşa bırakıp kendı sağlıklarını ne kadar tehlıkeye attıklarını gormelerı lazım ve bunuda çokdan hakkettıler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.