Kategoriler
Haberler

Almanya’da organ nakli skandalı büyüyor

Almanya’nın Göttingen Üniversitesi Hastahanesinde patlak veren organ nakli skandalı büyüyor. Savcılığın, bu hastahanenin iki doktorunun bazı hastalara öncelik vererek diğer hastaların ölmelerine sebep oldukları için soruşturma başlattığı bildirildi.

 

Söz konusu hastahanenin bir doktorunun son iki yılda 25 hastanın sağlık verilerini olduğundan daha kötü gösteren raporu merkezi Hollanda’da bulunan Eurotransplantant organ nakli birliğine gönderip, bu hastalara daha çabuk organ nakli yapılması girişiminde bulunduğu ileri sürülmüştü. Raporu hazırlayan doktorların, hastaların kan örneklerini inceleyen laboratuvarı arayıp, bir hata olduğunu ve ilgilendiği hastaların ölçüm verilerinin silinmesini istediği kaydedildi.

 

Göttingen Üniversitesi Kliniği, gastroenteroloji bölümü şefi olan doktoru dolandırıcılığa karışma şüphesi üzerine açığa aldı. Braunschweig ve Göttingen savcılıklarının iki doktor hakkında soruşturma yaptıkları haber verildi. Savcılık, bunlardan bölüm yöneticisi hakkında 22 hastanın daha verilerinde oynama yaptığı iddiasını araştırıyor. Doktorlar hakkında rüşvet ve diğer hastaların canına kastetme suçlaması yapılıyor. Zira hastaların aciliyet durumlarına göre hazırlanan listelerde bu doktorların hastalarının öne alındığı ve diğerlerinin durumlarının daha acil olmasına rağmen listede arka sıralara düştüğü belirtiliyor. İki doktorun ise suçlamaları reddettiği belirtildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.