Kategoriler
Haberler

Beyin ölümü gerçekleşen 2 vatandaşın organları 8 hastaya umut oldu

Diyarbakır’da beyin ölümü gerçekleşen 2 hastanın bağışlanan organları, yakınlarıyla yapılan görüşme sonucu 8 kişiye nakledildi.

 

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar, yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da 15 gün arayla 8 kişiye 2 organ bağışı gerçekleştiğini belirtti. Avar, bağışlanan organlar konusunda halkın duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

 

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde beyin tümörü tanısıyla ameliyat edilen bir hastanın beyin ölümünün gerçekleştiğini belirten Avar, ”Aile ile görüşüp organ bağış talebinde bulunduk. Bağışlanan organlar bekleyen 5 hastaya nakledildi. Kornealar ve sol böbrek Dicle Üniversitesi’nde üç hastaya, karaciğer ve sağ böbrek ise 112 Acil ambulansla Malatya’ya götürülerek 2 hastaya nakledildi. Silvan Devlet Hastanesi’nde Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne solunum yetmezliği tanısıyla getirilen İ.C.’nin beyin ölümü gerçekleşti. Aile tarafından bağışlanan organlar 3 hastaya nakledildi. Böbrekler, Dicle Üniversitesi’ne, karaciğer ise 112 Acil ambulansla Malatya’ya gönderildi.“ dedi.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.