Kategoriler
Haberler

Diyetisyen, diyet hikayelerini bir kitapta topladı

Diyetisyen Aydan Atasoy Erin, 20 yıllık meslek hayatı boyunca beslenme danışmanlığı yaptığı, tedavilerini diyetle desteklediği insanların hikayelerini ‘Diyet Hikayeleri’ adlı kitabında topladı.

 

Kitapta, 139 kiloluk Antepli baklavacı Ayhan’ın evlenebilmek için 49 kilo vermesi de yer alıyor. Müstakbel eşinin evlilik için ‘en az 30 kilo vermesi ve askerliğini yapması’ şartı koşması nedeniyle baklavacı Ayhan, Diyetisyen Erin’in tavsiyeleri ile 34 yıllık alışkanlıklarını bir kenara bırakarak 49 kilo vermiş.

 

Baklavacı Ayhan ve onlarcasının diyet hikayelerini kitabında bir araya getiren Aydan Atasoy Erin, küçük yaşlarda anneannesini obeziteden kaynaklı yüksek tansiyon hastalığından kaybedince adını ilk kez duyduğu meslek olan ‘diyetisyen’ olmak ister. Hacettepe Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki öğreniminin ardından pek çok hastane ve sağlık merkezinde diyetisyenlik yapan Erin, kitapta 20 yıllık meslek hayatı boyunca danışmanlığını üstlendiği danışanların yanı sıra kendisinin ve yakınlarının diyet deneyimlerini paylaşıyor.

 

Erin’in kaleme aldığı, Final Kültür Sanat Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan Diyet Hikayeleri; yaşanmış, kişiye özel beslenme deneyimleri, kendilerine neyi yiyip neyi yememeleri gerektiğini dikte eden diyet kitaplarından sıkılan okurlara yol gösteriyor. Diyet Hikayeleri’nde diyabetten hipoglisemiye, tiroitten obeziteye, yeme bozukluklarından kansere, kansızlıktan menopoza pek çok konu yer alıyor.

 

Liste ve reçeteler yerine gerçek kişilerin deneyimleri üzerinden kaliteli bir yaşama dair ipuçları veren Diyet Hikayeleri’nin tanıtımı yarın Kadıköy Kabalcı Kitabevi’nde yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.