Kategoriler
Haberler

Erzurum Atatürk’de mezuniyet heyecanı

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, 42. dönem mezunlarını törenle uğurladı. Törende, öğretimlerini Atatürk Üniversitesi’nde sürdüren Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de diplomalarını aldı.

 

Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, kendisinin de tıp mensubu olduğunu hatırlattı. Koçak, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan doktorların eğitim süreçlerinde tıp fakültesi hastanesinde çok sayıda hasta ile muhatap olduklarını, bu sürecin doktorların iyi yetişmesine katkısının çok büyük olduğunu ifade etti. Mezunlara seslenen Rektör Koçak, “Hastayı her zaman muhatap alın, güzel davranın, güzel konuşun.” öğüdünde bulundu. Altı yıl boyunca çok ağır bir eğitim süreci yaşayan çocukları için yaptıkları fedakârlıklara dikkat çeken Koçak, aileleri de kutladı.

 

Tıp fakültesi hastanelerinin asistan, hemşire ve sağlık personeli sıkıntısının devam ettiğini belirten Koçak, bu sorunların en kısa sürede giderilmesini beklediklerini ifade etti. Doktorlara yönelik şiddetin önlenmesi için atılan adımları da hatırlatan Koçak, “Bir ay kadar önce çıkan yasayla doktorlarımız artık kurumsal düzeyde avukatlık hizmetleriyle korunacaktır.” bilgisini verdi. ‘Zahmetsiz rahmet olmayacağını’ hatırlatan Koçak, büyük gayretlerle Atatürk Üniversitesi’nin hastaneleri tek çatı altında topladıklarını, en son teknolojilerle donatılmış modern hastane binalarına kavuştuklarını anlattı. Koçak, bölge ülkelerine hizmet verecek bir seviyeye geldiklerini vurguladı.

 

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cemal Gündoğdu da 20’si Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olmak üzere, 180 doktoru daha bilgili, becerili ve donanımlı hocalar tarafından yetiştirip meslek hayatına uğrulamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden altı yıl okuyup mezun olan doktorların özgüvenli, etik değerleri gelişmiş, topluma karşı sorumluluk sahibi insanlar olarak meslek hayatına başlayacaklarını vurgulayan Gündoğdu, tıp bilimlerinde olduğu gibi, hayatın diğer alanlarında da bilginin dev boyutlarda artmaya devam ettiğini, mesleğin başarılı bir şekilde yürütülmesinin bu gelişmelerin yakından takip edilmesine bağlı olduğunu mezun doktorlara hatırlattı.

 

Mezunlar adına söz alan Dr. Burhan Başkan, mesleklerinde, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin başarılı hekimler tarafından en iyi şekilde yetiştirildiklerini anımsatarak, kutsal bir meslek olan hekimliği en iyi şekilde yapacaklarını, üzerlerine aldıkları sorumluluğun farkında olarak mesleğe adım attıklarını ifade etti. Başkan, doktorların çalışma saatleri ve hekimlere yönelik şiddete de değinerek, bu konularda düzenleme yapılmasını istedi.

 

Konuşmalardan sonra ödül töreni yapıldı. Acil Tıp Uzmanları (UTUDER) tarafından her yıl geleneksel olarak seçilen ‘yılın intörü’ ödülünü alan Dr. Şamil Mutlu’ya, mezuniyet tertip komitesine, 25. Yıl Spor Şenlikleri’nde dereceye giren doktorlara ödülleri verildi. 42. dönem birincisi Dr. Burhan Başkan, ikinci Dr. Turap Yakışan ve üçüncü Dr. Yıldız Akgüney’in yaş kütüğüne plaket çakmasının ardından mezun doktorlar diplomalarını aldı. Mezuniyet törenine Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenci velileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.