Kategoriler
Haberler

ESAFED: “Sudanlı doktor ve hemşireler vatandaşlarına ışık olacak”

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi gönüllü Türk doktorlarının Sudan’da 4 yıldır yürüttüğü katarakt ameliyatları projesi sürüyor. Proje kapsamında 4 yılda 11 bin Sudanlının katarakt ameliyatını başarıyla tamamlayan Türk hekimler, Sudanlı genç doktor ve diğer sağlık personeline Türkiye’de eğitim de veriyor. Sudan’dan İzmir’e gelerek çeşitli hastanelerde 40 günlük yoğun bir eğitim alan, aralarında doktor ve hemşirelerin de bulunduğu Sudanlı sağlık personeline eğitimleri sonrası sertifikaları dağıtıldı.

 

Şifa Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende konuşan ESAFED Başkanı ve Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, temel felsefenin Afrika’daki sağlık sorunlarının çözümünün yine Afrikalılar tarafından çözülebileceği yönünde şekillendiğini belirtti. Sarsılmaz, “Katarakt nedeniyle göremeyen insanlara imkan tanıyan buradaki güzel hekim arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Onların maharetiyle insanlar yeniden sağlıklarına kavuşuyor. ESAFED ve onun gibi Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Erzurum’da bulunan diğer federasyonlarımız güzel bir hareket içinde ihtiyacı olan ülkelere birer birer gidiyorlar” dedi.

 

Sudan’dan gelen göz ekibinin başında olan Dr. Salih Adam Tagaldin, ülkesinde yapılan güzel hizmetler için Türkiye halkına ve Türk hekimlerine teşekkür etti. Tagaldin, “Görmeyen bir insanın görmesine vesile olmak, onun hayır duasını almak bir insana hem bu dünyada hem de öbür dünyada yeter sanıyorum. Türk halkı ve Türk hekimleri çok dua alıyor. Ülkemde katarakt hastaları var ama doktor yoktu. Türkiye’den doktorlar geldi Sudan’da hastane açtılar. 2008’den bu yana 11 bin katarakt ameliyatı yapıydı. Her ay 300 kadar ameliyat yapıyoruz. Bu hizmetleri gerçekleştiren ESAFED ve Kimse Yok Mu Derneği ile Türk halkına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Sudanlı doktor ve hemşirelere eğitim verenlerden Opr. Dr. Umut Duygu Uzunel, “Hekimlik mesleği açısından gündemimizde cidrdi sorunlar varken Sudan’dan gelen meslektaşlarımı görünce sanki bütün her şey sıfırlandı. Aslında dünyanın çok ciddi sorunlarla uğraştığını, bizim ise çok ufak sorunlarla cebelleştiğimizi daha iyi anladım. Onlarla geçirdiğimiz zaman bize çok şey kattı. Ülkelerinde çok güzel hizmetler vereceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Kimse Yok Mu Derneği İzmir Şube Başkanı Mesut Arıkan, Sudan’dan gelen sağlık ekibinin yetiştiğini, ekibin Sudan’daki sağlık görevlerini devralacağını belirterek, “Oradaki hekimlerimiz de bu sayede kara kıtanın yeni ihtiyaç sahiplerine aynı sağlık hizmetlerini vermek için harekete geçecek ve yeni hizmetlere adım atmış olacaklardır” ifadelerini kullandı.

 

Sudan’a ilk giden gönüllü Türk doktorlarından Erol Uysal da, orada oldukça güç şartlarda çalıştıklarını kaydetti. Uysal, “Bir dönem kendime benim burada ne işim var diye sordum. Ama Türkiye’ye döndüğümde, ameliyat olduktan sonra bize ve Türk halkına teşekkür eden insanları düşündüğümde ne kadar ulvi bir iş olduğunu kavradım” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Şifa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ateş, Sudan’dan gelerek eğitim alan Sudanlı doktor ve hemşirelere sertifikalarını verdi. Törene, TRT Bölge Müdürü Muharrem Acar, İller Bankası Bölge Müdürü Muhittin Menekşe, Dernekler İl Müdürü Bülent korkmaz, doktorlar ve öğretim üyeleri ile Somali’den eğitim amacıyla gelen doktor ve hemşireler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.