Kategoriler
Haberler

Haber Türk TV’de önce bunu bilmeliler demiştik, nitekim öyle de oldu!

Dünyada Türkçe Konuşulan Ülkeler – Vikipedi’den

Haber Türk Canlı Yayınında, Yabancı Hekimler ile ilgili asistanhekim.org editörü Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU’nun Türkçe konusunda yaptığı tespit doğru çıktı ve yabancı hekimler en çok Türkçe’de zorlandı. Bu sebeple çalışmaya başlayan sağlık personelinin sayısı 50’yi geçemedi.

İthal hekim kanunun uygulanmasının üzerinden 8 ay geçti. Ancak Türkiye’de çalışmaya başlayan hekim ve hemşirelerin sayısı 50’yi geçemedi. Konuyla ilgili olarak Serdar Alakuş’un Bugün Gazetesi’nde yer alan haberi şu şekilde:

“Ancak ithal hekim uygulamasının özel hastanelerle sınırlı olması, yabancı doktor ve hemşirelere Türkçe bilme şartı getirilmesi ve diploma denkliği gibi nedenlerden dolayı yurtdışından Türkiye’ye olan talep beklenilen gibi olmadı.

HK’nin yayınlanmasının ardından 6 ay geçmesine rağmen Türkiye’ye gelen yabancı doktor ve hemşirelerin sayısının 50’yi geçmediği ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, talebin az olmasını, özellikle Türkçe bilen yabancı doktor ve hemşire seviyesinin oldukça düşük olmasına bağladı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.