Kategoriler
Haberler

Hakkarili hastalara evde bakım hizmeti

Hakkari Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamında hastaneye gitme imkanı olmayan hastanın ayağına gidip, evlerde bakım yapıor.

 

Başhekim Hakan Türk başkanlığındaki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden 3 kişilik ekip, Hakkâri sokaklarını dolaşarak evde hastalara hizmet veriyor. Dağgöl Mahallesi’nde oturan 8 çocuk babası, 80 yaşındaki, Cemil Çelikkol’u da evinde ziyaret eden hekimler, dişleri olmadığı için yemek yiyemeyen Çelikkol için adeta seferber oldu. Beraberlerinde getirdikleri malzemelerle ağız temizliği yapıp protez diş için ölçü alan diş hekimleri Çelikkol’a çeşitli ilaçlar da yazdı.

 

Merkezin Başhekimi Hakan Türk, diş hekimi sayısının yetersiz olmasına rağmen halkın isteklerini karşıladıklarını, 7 diş hekimi ile hastanedeki işleri dışında da evlerde diş bakım yaptıklarını söyledi. Hakkari Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 2 yıldan bu yana dişlerinden rahatsız, 40 hastayı sorunları, geçinceye kadar takip ediyor. Çok zor koşullar, altında hizmet verdiklerini belirten Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Hakan Türk, “Evde bakım hizmeti 2 yıl önce, başladı. Şu ana kadar 40 hastanın takibini yaptık. Diş problemi bitene kadar en az 5 kez bu hastamızı evinde ziyaret edeceğiz. Diş yönünde, sıkıntısı olan vatandaşlarımız bize ulaştıkları takdirde gelip şikayeti dinleyeceğiz. Biz 7 diş hekimi olarak Hakkari’de hizmet veriyoruz. Çok zor oluyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ndeki işlerimizin dışında ihtiyaç sahibi olanların evlerine de gidip özveriyle işimizi yapıyoruz. Talep olması halinde uzaklık gözetmeden her hastanın ayağını gideriz. Ayrıca Ramazan ayı boyunca acil servisimiz saat 23.00’a kadar hizmet veriyor.” dedi.

 

Diş hastası Cemil Çelikkol, doktorlarla Kürtçe sohbet etti. Çelikkol, “Daha önce ağzımda diş olmadığı için rahatlıkla yemek yiyemiyordum. Yeni yapılan protez dişlerimle inşallah yemek yiyebileceğim. Bu konuda bana yardım eden doktorlara teşekkür ederek onlara bol bol dua edeceğim.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.