Kategoriler
Haberler

İzmir’de sağlık hukuku yüksek lisans programı açılıyor

İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı ve İzmir Tabip Odası tarafından ‘Sağlık Hukuku Yüksek Lisans Programı’ protokolü imzalandı.

Dün İzmir Tabip Odası’nda imzalanan ‘Sağlık Hukuku Yüksek Lisans Programı’ protokolü ile sağlık hukuku hakkında kurumsal işbirliğinin önemi ve program ile kazanılacak avantajlar anlatıldı. 24 Eylül’de ilk dersin verileceği programda 20 kişiye, 10 ders, 3 dönemde verilecek. Programın açılacağının duyulmasından sonda Türkiye’nin çeşitli illerinden başvuru yapanların olduğu belirtildi. ‘Sağlık Hukuku Yüksek Lisans Programı’nın İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde olduğunu, Türkiye’de 2. kez uygulamaya girecek bu programın İzmir’e kısmet olduğunu söyleyen İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu, bu durumdan mutluluk duyduklarını ifade etti. Prof. Dr. Hekimoğlu, “Türk toplumu dışa kapalı, köylü bir toplum değil. Modernleşmenin reel gerçeklerine ayak uyduran bir toplum. Halk artık bilinçlendi ve hakkını aramayı öğrendi. Bu durum sağlık alanında da kendini gösteriyor. Eskiden hekimler ilah gibi görülürdü, ne derse doğru diye kabul edilirdi. Fakat artık sorgulayan, daha kaliteli hizmet isteyen bir halk var. Bu bilinçle hem hastaya hem de sağlık çalışanına haklarının doğru anlatılacağı bu program ile iyi bir altyapıyı oluşturacağız. Herkes hukuki sorumluluklarını bilecek. Bu durum hekimlerin meslek hayatlarına en iyi şekilde yansıyacak” diye konuştu.

Hakkımıza sahip çıkalım

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Suat Kaptaner ise yapılan protokol ile sağlık alanında her türlü hukuki ve sosyal konuya ilişkin lisans ve lisans üstü eğitimlerde, bilimsel kongre, konferans ve her türlü etkinlikte ortak hareket edecekleri bir işbirliğinin olacağını söyledi. Op. Dr. Kaptaner, “Hekimler ne kadar iyi bir ortamda çalışırlarsa, hastalar o kadar nitelikli hizmet alırlar. Çünkü açılan davalar sadece tıbbi sorunlar nedeniyle değil, bilgi eksikliğinden kaynaklandığı için de açılıyor. Herkes hakkına sahip çıkarsa mağduriyet yaşanmaz. 9 bin üyelik odamızda her hekim sağlık hukuku öğrencisi ve hak ve çıkarlarını çok iyi bilmeli” dedi.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.