Kategoriler
Haberler

Memur-Sen: Açlık ve yoksulluk rakamları arttı

Memur-Sen tarafından yaptırılan araştırmaya göre Haziran ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 40,02 TL, yoksulluk sınırı ise 2 bin 787,95 TL olarak belirlendi. Rakamlar Mayıs ayına kıyaslandığında açlık sınırında 5,52 TL, yoksulluk sınırında ise yine 5,52 TL’lik bir yükseliş yaşandı.

 

Memur-Sen, geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yaptırdığı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının Haziran ayı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre 4 kişilik çekirdek bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarı (açlık sınırı) bin 40,02 TL olarak belirlendi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2 bin 787,95 TL olarak hesaplandı.

 

Haziran ayında Mayıs ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,51’lik bir düşüş görüldü. Gıda madde fiyatlarında Mayıs ayına göre göze en çarpan değişim yüzde 46,83’lük düşüşle domateste yaşandı. Aynı zamanda fasulyede yüzde 39,10, biber dolmalıkta yüzde 23,19 ve patlıcan da ise yüzde 21,86 düşüş olduğu görüldü. Bununla birlikte bazı ürünlerin ortalama birim fiyatlarında artış oldu. Buna göre limon yüzde 23,46, çilek yüzde 10,87 elma yüzde 4,51 yeşil soğan yüzde 4,44, tahıl gevrekleri yüzde 3,85, hazır çorba ise yüzde 2,98’lik artış olduğu kaydedildi.

 

Haziran ayında Mayıs ayına göre giyim fiyatlarında düşüş yaşandı. Buna göre yüzde 0,68’lük bir azalış görülen giyim madde fiyatlarında, Mayıs ayına göre göze en çarpan değişim yüzde 4,92 azalışla gömlek ve yüzde 4,90 azalışla etekte oldu.

 

Isınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,10, ulaşım madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,48, haberleşme madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,91’lik bir düşüş yaşanırken, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,81, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,66, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,80, eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,08, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,71’lik bir artış olduğu tespit edildi. Aydınlanma madde fiyatında ise geçen aya göre herhangi bir değişim olmadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.