Kategoriler
Haberler

‘Meslek hastalıklarına dikkat’

İş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda bilgi veren uzmanlar, meslek hastalıklarının genç fark edildiği için tedavilerinin zorlaştığı uyarısında bulundu.

 

Doruk Sağlık Grubu Plastik Rekonsrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Soydan, meslek hastalıklarının yıllar sonra ortaya çıkmasından dolayı kişilerin hastalığı geç fark ettiğini ve tedaviye geç başlandığını belirtti.

 

Sıkça karşılaşılan meslek hastalıklarının başında karpal tünel sendromunun geldiğini belirten Dr. Ali Tufan Soydan, şu bilgileri verdi: “Bu hastalık kendisini el bileği ve elde uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük ve ağrı ile gösterir. El bileğinde median sinir adını verdiğimiz sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan karpal tünel sendromu, özellikle el bileğininin kronik travmaya maruz kaldığı durumlarda ve ofis çalışanlarında sıklıkla görülen bir hastalık. Ev hanımlarında da görülebiliyor. Bunun dışında diyabet gibi bazı hastalıklar da sinir sıkışmaları riskini arttırıyor. Karpal tünel sendromu ve el bileği sıkışma sendromunda tedavi genellikle cerrahi olarak sinirin rahatlamasıyla yapılıyor.”

 

“EL BİLEĞİ HASTALIKLARI AĞIRLIKTA”

 

Sıkça karşılaşılan bir diğer meslek hastalığının ise Dupuytren hastalığı olduğunu belirten Soydan, hastalığın genelde avuç içi ve parmaklarda sert bantların oluşması ile karakterize olması ve el fonksiyonlarını olumsuz etkilemesinden kaynaklandığını ifade etti. Hastalığın genetik bir altyapısının bulunmadığını ve hazırlayıcı faktörler ile hastalığın ortaya çıktığını belirten Soydan, hastalığın cerrahi müdahale gerektirdiğinin altını çizdi.

 

Elini daha çok kullanarak iş yapan kişilerde görülen bir diğer meslek hastalığının da, el bileği tendonlarının iltihaplanması olduğunu vurgulayan Soydan, şunları ifade etti: “Tendon iltihaplanmalarında, Genellikle el bileğinde ve dirseklerde hareketlere eşlik eden ağrı ortaya çıkar. Tedavisinde kimi zaman ilaçlar faydalı olabilse de, cerrahi yöntemler de uygulanabilir. Tendonlar bazen parmak düzeyinde de iltihaplanabilir ve halk arasında tetik parmak denilen bir durum ortaya çıkabilir. Tetik parmak özellikle işaret parmağının hareketleri esnasında ağrı yapar ve eklem hareketlerinde sıkıntılar oluşturabilir. Tetik parmak tedavisinde de cerrahi yöntemler başarı ile kullanılmaktadır.”

 

“ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ”

 

Günlük yaşantısında ve işinde elini sıklıkla kullanan ve el ve el bileği seviyesine kronik travma alan kişilerin meslek hastalıkları konusunda dikkatli olmalarını isteyen Soydan, şu uyarıyı yaptı: “Bu tür hastalıklar, elde uyuşma, ağrı, güçsüzlük ve hareketlerde kısıtlanma ile kendini gösterir. Dolayısı ile elini ve parmaklarını sıklıkla kullanan ve bu tür şikayetleri bulunan kişilerin Plastik Cerrahi polikliniklerine müracaat etmesi önem kazanır. Ofis çalışanları gün boyu dirsek eklemi bükülü ve el bileği masaya dayalı şekilde bilgisayar başında çalışmaktalar. Bu durum dirsek ve el bileği seviyesindeki sinirlere kronik travmalar yaratıp sinir sıkışmalarına sebep olmaktadır. Bu bakımdan, çalışma esnasında el bileği altına yumuşak gereçler koymak etkili olabilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.