Kategoriler
Haberler

Niğde Ulukışla’da şarbon paniği

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Elmalı ve Ardıçlı köylerinin kullandığı yaylada otlatılan keçilerde şarbon hastalığı tespit edildi. Şu ana kadar hastalığın 10 keçiye 4 insana bulaştığı tespit edildi. Hastalık bulaşan hayvanlardan bir tanesi dün gece telef oldu.

 

Olay Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’ndeki veterinerlerin dikkati sayesinde ortaya çıktı. Birliğe gelen vatandaşların ellerindeki yaraları gören veterinerler bu kişilere hastaneye gitmelerini söyledi. Hastaneye giden vatandaşlarda yapılan tetkikler neticesinde hayvanlarda görülen şarbon hastalığının bulaştığı tespit edildi. Hastalık bulaşan bir kişi halen Niğde Devlet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nde müşahede altında tutuluyor.

 

Yaylaya sağlık ekipleri sevk edilerek sağlık taraması yapıldı ve 4 kişide hastalığın olduğu tespit edildi. Olayın İlçe Tarım Müdürlüğü’ne haber verilmesinden sonra İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip de hayvanlarda inceleme yapmak üzere yaylaya ulaştı. Hayvanlardan kan numunesi alınarak Konya’da bulunan Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Olayla ilgili araştırma ve tetkikler sürerken köyün karantinaya alınacağı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.