Kategoriler
Haberler

Organ nakli skandalı

Göttingen Üniversitesi Kliniğinde patlak veren organ nakli skandalı, Almanya gündemine bomba gibi düştü. Kliniğin başhekiminin, son iki yılda 25 hastasının verilerini değiştirerek, durumlarını daha kötü gösterdiği ve bu şekilde daha kısa süre de organ nakli yapılmasına zemin hazırlayarak diğer hastalara haksızlık yaptığı iddia edildi. Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Doktor Yaşar Bilgin, Alman hastaların verilerinin toplandığı Eurotransplant merkezine raporları doktorların sunduğunu ve uzmanların bu raporlara güvenmek zorunda kaldığını söyledi.

 

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre söz konusu başhekim, hastalarının böbrek ve karaciğer verilerini olduğundan daha kötü göstererek bekleme sürelerini kısalttı. Başhekim hakkında savcılığın soruşturma başlattığı bildirildi.

 

Alman organ nakli tarihinin en büyük skandalı olarak adlandırılan olayda son iki yılda bazı hastalara özel muamele yapıldığı ileri sürülüyor. Alman Organ Nakli Toplumu (DTG) üyelerinin hafta başı yaptıkları özel oturumda söz konusu skandalın ele alındığı tahmin ediliyor. K

 

Halle Üniversitesi Ceza Hukuku Profesörü Hans Lilie, söyleyecek tek kelime bulmadığını ifade etti. Göttingen Hastahanesi kliniğinde daha önceleri Almanya’da organ nakli hakkı bulunmayan bir Rus hastaya organ nakli yapıldığı da bildirildi. Alman kanunlarına göre organ ticareti yasak. Göttingen üniversitesinde yılda 50 böbrek nakli yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, skandalın işin korkunç yüzünü gösterdiğini savunuyorlar. Almanya’da yeni bir organ nakli yasasının çıkarılarak insanların organ nakline teşvik edileceği bir dönemde patlak veren skandal insanların güvenini sarstı.

 

Hans Lilie, daha önceleri Almanya’da organ bağışı yapacak insanlara her şeyin hukuki yapıldığı garantisi verdiklerini, fakat artık bunu söyleyemediklerini anlattı. Göttingen Üniversitesi’nin konu hakkında özel bir toplantı yaptığı öğrenildi.

 

Konu hakkında Cihan’a açıklamalarda bulunan Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin, Almanya’da organ nakillerinin çok sıkı takip edildiğini ifade etti. Organ nakline ihtiyacı olan hastaların verilerinin Hollanda’daki Eurotransplant merkezinde toplanıp, hastaların aciliyet durumuna göre organ nakli sırasına konulduğunu anlatan Bilgin, bu verileri hastanelerde çalışan doktorların merkeze bildirdiğini ve bu nedenle merkezin doktorun hazırladığı rapora inanmak zorunda kaldığını söyledi. Skandalın insanların güvenini sarsacağını belirten sağlık vakfı başkanı, bunun toplanan bağış paralarının gereksiz yerlerde harcanması gibi bir durum olduğunu dile getirdi. Hastanenin başhekiminin, hakkındaki iddiaların doğruluğunun tespit edilmesi durumunda meslekten atılacağını belirten Bilgin, evrakları yanlış doldurularak makamların yanıltılmasıyla insanların yaşam haklarının elinden alındığına dikkat çekti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.