Kategoriler
Haberler

Prof. Dr. Behzat Özkan: “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Kliniğini Kuracağız”

Haber : Ayça ÖZGÜL ile Sağlık Haber

‘’ ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI EĞİTİM KLİNİĞİMİZİ KURACAĞIZ’’

2012 yıl sonuna kadar yeni açılacak olan Türkiye’nin fiziksel mekan olarak en iyi ameliyathane binası ve  İzmir’in farklı bölgelerine yerleşmiş 5 tam teşekküllü poliklinikleriİzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi binası 1982 yılında Devlet Hastanesi olarak hizmete başlamış şimdi ise Amatem Binası , Acil Servis ve Poliklinik Binası ile yaklaşık 100 bin metrekarelik kapalı alanda hizmet vermektedir.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İle İşbirliği İçindeyiz
Mart 2012 itibariyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim olarak göreve başlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profesörü Prof. Dr. Behzat Özkan, hastane ile ilgili hedeflerini Sağlık Dergisi’ne anlattı. Başhekim Prof. Dr. Behzat Özkan, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak 763 doktor ve 823 hemşire ile bir kampüs hastane olduklarını belirtti. Özkan, ‘’ Hastanemizde günde 7 – 8 bin poliklinik yapıyoruz ve Türkiye’nin önde gelen doktorları çalışıyor.  Hastanemizin bir önceki başhekimi ve aynı zamanda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan hastanemize önemli derecede katkıda bulunmuştur, şimdi ortak olarak bu hastaneyi kullanıyoruz. Böylelikle akademik personelimiz daha aktif çalışıyor’’ dedi.

İlk Hedefimiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Kliniğini Kurmak
İlk hedeflerinden birinin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Kliniği kurmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Behzat Özkan, hastane olarak çok gelişmiş kliniklere sahip olduklarını fakat çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinin olmadığını ve bölgede bunun büyük bir eksik olduğunu dile getirerk sözlerine şöyle devam etti; ‘’ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları profesörü olarak bu kliniğin hastanemizde açılması için elimden geleni yapacağım. Yazımızı hazırlayarak ruhsat için Ankara’ya başvuru talebimizi gönderdik. Şimdi ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinin akademik alt yapısını hazırlamak için çalışmalar yapıyoruz. Bu kadro ile çocuk hekimlerini istihdam ederek bu yöredeki bu sağlık hizmet eksikliğini kapatmak istiyoruz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bünyesinde yenidoğan yoğun bakım ünitelerimiz de olacak. Ön hazırlıklarımız devam ediyor.
’’En Büyük ve En Modern Ameliyathanemizi İnşa Ediyoruz
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne en büyük ve en modern ameliyathane binası yapılıyor. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 11 katlı ameliyathane ve anestezi yoğun bakım binasıyla hizmet ağını genişletecek. Son yıllarda hem yapı hem de teknoloji alanlarında büyük adımlarla Türkiye’nin önde gelen araştırma hastanelerinden biri haline gelen İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, toplam 110 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Başhekim Prof. Dr. Behzat Özkan, ‘’ Sağlık Bakanlığından alınan kaynak ile bu ay sonunda ameliyathanemizin tam teşkilatlanması bitiyor. 11 katlı, 129 yoğun bakım yatağı ve 34 ameliyatın aynı anda yapılabileceği bir bina olacak. Binanın en üst katında helikopter pisti yer alacak ve bina içinde iki tane konferans salonumuz olacak. Bazı bölümlerimizi de bu yeni binaya taşıyacağız’’ şeklinde konuştu.

Hem Genel Sağlık Hizmetlerimiz Hem de Araştırma Projelerimiz Devam Edecek
Hedeflerinden birinin de ana hastane binasını tekrar yenilemek ve depreme dayanıklı hale getirmek olduğunu ifade eden İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Behzat Özkan, ‘’ Hastanemiz yaşlı bir binaya sahip. İzmir de bir deprem bölgesi bu sebeple gereken başvuruları yaptık. Gelen rapora göre binamızı tekrar elden geçireceğiz. Hastane binamızı güçlendirme çalışmaları için ihalemizi de yapacağız. Bugün Sağlık Bakanlığı sağlık alanında çok yol almıştır. Sağlıkta, hastanelerde otelcilik hizmeti vermeye başlamıştır. Bir odada en fazla iki yatak olmasını öngörmektedir. Bunlar sağlıkta yapılmış en büyük hizmetlerdendir. Bizim hastanemiz de buna yönelik olarak projelerini tamamlayacaktır. Hedefimiz hastane binamızı güçlendirmek ve odalarımızı teker teker yenilemektir. Diğer bir amacımız ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin daha da güçlenmesi ve akademik hizmetlerinin hastanemiz bünyesinde devam etmesidir. Bu bizim için önemlidir çünkü bir yandan genel sağlık hizmetlerimizi verirken diğer yandan adımızda bulunan ‘’araştırma’’ yönümüzü ortaya koymuş olacağız. Araştırma projelerine destek vermek istiyoruz. Bu anlamda hastanemizde bulunan çok değerli bilim adamları çok iyi çalışmalar yapmakta, böylece bölgemizdeki hastalıkların genel profilini özelleştirip, yansıtıp, yaptıkları başarılı ameliyatlarla adımızı ulusal ve uluslar arası alanda duyurmaktadırlar’’dedi.
Sağlık Hizmetimizin Kalitesi Daha da Artacak
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hastanede kullanılan teknolojinin çok ileri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özkan, ayda 7 bin bilgisayarlı tomografi ile 4 bine yakın MR görüntüleme teknolojilerini kullandıklarını sözlerine ekledi. Özkan, ‘’ İleri düzey tıbbi cihazlarla, ayaktan ve yatarak tedavi hizmetlerini yürüten kliniklerimiz, Ameliyathanelerimiz, Yoğun Bakım Ünitelerimiz, Görüntüleme Merkezlerimiz, Cyberknife Teknolojisi ve Laboratuar Üniteleri ile en iyi ve en kaliteli sağlık hizmetini, sunmaya çalışıyoruz. Yenileşmeden sonra sağlık hizmetlerimizin kalitesi daha da artacaktır’’ diye konuştu.
Haber : Ayça ÖZGÜL ile Sağlık Haber
http://aycaozgulsaglik.blogspot.com/2012/06/cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-egitim.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.