Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanı’ndan Uyarı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, halkın sağlığına zarar verebilecek su üretimi ve satışı yapan firmaların olması halinde onları ifşa etmeye devam edeceklerini söyledi. Firmalara uygulanacak cezalar arasında satışın durdurulmasının da olduğunu dile getiren Akdağ, “Sudaki kirliliğe yol açan satış noktalarının da olması halinde bakanlığımızın web sitesinde ilan edeceğiz.” dedi.

 

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van’a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sabah saatlerinde valiliği ziyaret etti. Van Vali Vekili Mehmet Yüzer ve diğer vali yardımcıları tarafından karşılanan Bakan Akdağ, Vali Vekili Mehmet Yüzer’le kısa bir açıklama yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin sağlığa uygunsuzluğu olan su firmalarının devam edip etmeyeceği sorusu üzerine Bakan Akdağ, halkın sağlığına zarar verebilecek, üretim ve satış yapan firmaların olması halinde kanunlarda yazılı olan yaptırımları uygulayacaklarını söyledi.

 

Cezalar arasında satışın durdurulmasının da yer aldığını aktaran Akdağ, “Hem cezalarını vereceğiz hem de vatandaşımıza bunları bildireceğiz. Basında bazı köşe yazarlarını bugün okudum. Konuya çok iyi vakıf olmak gerekir. Meselenin iki boyutu var. Bir üretim tesislerinin kendisindeki kirlilik, yani o damacanaya suyu koyan ambalajlayan, su paketinin içerisine koyan, dolum tesisindeki kirlilik. O damacanadan su aldığımız zaman kirlilik tespit etmişsek. Bunu çok önemli görüyoruz ve gerekli cezayı veriyoruz. Ve bunları ifşa ettik. Bir de satış noktasında alınan numuneden kirli çıkması var. Satış noktasındaki numuneden kirli çıkması her zaman firmanın kusuru değil. Şimdi bir seriyi inceliyorsunuz. Damacananın dolum tesisinde temiz olduğunu gördüğünüz ama satış noktasında kirlilik var o zaman satış noktasındaki depolama problemlerinden bu kirlilik ortaya çıkabiliyor. Bunun için ne yapıyoruz. O satış noktalarını da bakanlığımızın web sitesinde ilan edeceğiz. Çünkü satış noktası kendisi kirliliğe yol açmıştır. Bunları yandan takip edeceğiz.” diye konuştu.

 

Su temizliği ve su kirliliğinin son derece önemli olduğunu aktaran Akdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zaman zaman küçük problemler yaşansa da su güvenliği konusunda çok önemli mesafeler aldık. Su güvenliğinin en önemli belirtilerinden biri tifo hastalığının toplumda görülmesidir. Biz göreve geldiğimizi 2002 yılı içerisinde tifo yılda 20-30 bin civarında vakayla karşımıza çıkıyordu. Son yıllarda 100’lü vakalar var. 20 binden 100’lü vakaya inmişse bu ne kadar mesafe aldığınızı gösterir.”

 

“VAN, DOĞUNUN YILDIZI OLMAYA DEVAM EDECEK”

 

Akdağ, “Önümüzdeki 2 yıl içerisinde Van’da tüm sağlık sorunlarını elden geçirmiş olacağız. Sadece Van’ın değil çevresinin de 30 yıllık sağlık yapılarını tamamlamış olacağız. Bunların içerisinde Van merkezde bölge hastanesinin bulunduğu alana 850 yatak ilavesiyle bu alana büyük bir şehir hastanesi yapmış olacağız. Burası Doğu Anadolu’nun çok önemli bir sağlık merkezi haline gelecek. Vana bu süre içerisinde 175’i doktor olmak üzere 500’e yakın sağlık personelinin tayinini yaptık. Hizmetlerimize devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.