Kategoriler
Duyurular Haberler Sizden Gelenler

Sağlık Bakanlığı Bu Sese Kulak Ver! *Paylaşın

BU MAĞDURİYETİ LÜTFEN PAYLAŞIN! 

DESTEK OLUN!

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ !!!

ÜNİVERSİTELERDEKİ ASİSTAN DİŞHEKİMLERİ SAĞLIK BAKANLIĞINDAN HALA YANIT ALAMIYOR

Diş hekimliği Fakültelerinde 06.04.2011 öncesine kadar uzmanlık eğitimi doktora adı altında yapılmakta olup, doktora öğrencileri ALES, ÜDS puanları ile lisans mezuniyet notu ve ilgili Üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesince yapılan mülakat sonucunda alınan notların ortalaması alınarak yapılan sıralamaya göre doktora programına alınmaktaydı.

Doktora programını başarıyla tamamlayan öğrenciler ‘’uzman’’ unvanını almaktadır. Bilindiği üzere 06.04.2011 tarihinden sonra doktora (uzmanlık) eğitimi için DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık) sınavı yapılarak öğrenci alımı yapılacaktır.

KADROSUZ VE MAAŞSIZ ÇALIŞIYORLAR

Halen eski uygulamaya göre doktora (uzmanlık) programlarındaki öğrenciler çoğunlukla kadrosuz olarak ve ücret almaksızın sabah 08:30-akşam 17:00 saatleri arası tıpkı kadrolu olarak maaş karşılığı çalışan sınırlı sayıdaki kadrolu doktora öğrencileri ile aynı koşullarda çalışmaktadırlar.

4 / 35 // 2/31

Örneğin Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin Periodontoloji Ana Bilim Dalı Bölümünde halen doktora eğitimi yapan 35 öğrenciden yalnızca 4’ü kadrolu araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. İstanbul Üniversitesinde Periodontoloji Ana Bilim Dalı bölümünde 31 doktora öğrencisinden yalnızca 2’si kadrolu araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

2.11.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Resmi Gazete ile yürürlüğe giren 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 12. maddesinde; “6.4.2011 tarihi itibariyle diş hekimliği fakültelerinde doktora eğitimine başlamış veya doktora eğitimi kontenjanına yerleşmiş olanlardan isteyenler 56. madde çerçevesinde eğitimlerine devam edebilir.” Kuralına yer verilerek 6.4.2011 tarihi itibariyle doktora yapanlara Kanun Hükmünde Kararnamenin 56. maddesinden yararlanma imkanı getirilmiştir.

Kararnamenin 56. maddesinde ise ;” Bakanlık veya bağlı kuruluşlarının kadrolarında tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık mevzuatına göre diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlık eğitimi yaptırılabilir. Bu şekilde eğitim yapmak isteyenler, döner sermaye ek ödemesi hariç her türlü malî ve sosyal hakları Bakanlık veya bağlı kuruluşları tarafından karşılanmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarda görevlendirilebilir. Bunlar, eğitimlerini tamamladıklarında görevlendirme süresi kadar Bakanlık veya bağlı kuruluşlarında hizmet yapmakla yükümlüdür.” kuralı yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından 663 sayılı KHK’nın yukarıda bahsedilen maddeleri uyarınca 06.04.2011 tarihi itibariyle doktora eğitimi yapanlardan isteyenlerin 56. maddeden yararlanabilmesi için bir duyuru yapılmıştır. Duyuruya ulaşmak için tıklayın

SAĞLIK BAKANLIĞI TALEPLERİ DOLAYLI OLARAK REDDETTİ!

Üniversitelerdeki bir çok asistan, belirtilen internet sitesindeki gerekli evrakları tamamlayıp ocak ayında Sağlık Bakanlığına başvuru yapmıştır. Ancak Bakanlık bu KHK’ den yararlanmak isteyenlerin yaptığı başvuruları anılan tarihten itibaren hiçbir gerekçe göstermeksizin sonuçlandırmamış ve talepleri dolaylı olarak reddetmiştir.

Bakanlık da, aslında ilk başta KHK’yı doğru yorumlayarak ilan yapmış ve başvuruları almıştır. Ancak ne yazık ki başvuruları sonuçlandırmamış ve hiçbir şekilde muhatap göstermemiştir.

Bakanlık duyuruyu yaptıktan sonra DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI’na bu konu hakkında soru sormuş ve DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI’nın 29.3.2012 günlü, 3636 sayılı davalı bakanlığı gönderilen yazıda, 6.4.2011 tarihi itibariyle doktora eğitimi yapanların KHK’nın 56. maddesinden yararlandırılması gerektiği açıkça ifade edilmiştir.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA

Diş hekimliğindeki asistanlar yanıtsız kalmaları nedeniyle mağdur olmaktalar, bu durumun uzaması durumunda da ücret almadan güvencesiz çalışmaya devam etmeleri gerekeceğinden mağduriyet daha da artmaktadır.

Dişhekimlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından üvey evlat muamelesi yıllarca süregelmiştir. Asistan Dişhekimleri ise hem Türk Dişhekimleri Birliği, hem Üniversiteler, hem de Bakanlık tarafından görmezden gelinmektedir.

İlgili belgeye ulaşmak için tıklayın

ASİSTAN DİŞ HEKİMLERİ

“Sağlık Bakanlığı Bu Sese Kulak Ver! *Paylaşın” için bir yanıt

herşey açık ve net bir şekilde yazılmış… MAĞDUR EDİLİYORUZ. LÜTFEN BİRİSİ BU GİDİŞATA DUR DESİN ARTIK!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.