Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı, sağlıksız su firmalarını açıkladı

Sağlık Bakanlığı, bir süredir gündemde olan sağlıksız içme suyu üreticilerinin ifşa edildiği ilk açıklamasını yaptı. Açıklamada ilk olarak beş firmanın adı verildi ve vatandaşlara damacana su alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair uyarıda bulunuldu. Açıklamada ismi ifşa edilen damacana su üreticileri ise şöyle: “Buzada”, “Erpınar”, “Alps”, “Kervansaray”,”Yalısu”.

 

Açıklamada halkın güvenli suya ulaşmasını temin etmek amacıyla bakanlığın tüm içme suları gibi damacana sularını da kaynağından, halka ulaşana kadar titizlikle takip etttiği vurgulandı. İçme kullanma sularının takibini düzenleyen mevzuatın Avrupa Birliği standartlarında usul ve esaslar içerdiği, ambalajlı içme sularının da bu çerçevede, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Bakanlın merkez teşkilatınca mevzuata uygun olarak denetlendiği belirtilirken, bu denetimler esnasında su dolum tesislerinden ve piyasadan numuneler alındığı ve analizlerinin yapıldığı vurgulandı.

 

Açıklamada şöyle devam edildi: “Bakanlığımızca yapılan takiplerde gerek şebeke suları, gerekse ambalajlı sularda uygunsuzluk tespit edilmesi halinde, halkımızın sağlığını korumak ana hedefi doğrultusunda gerekli adımlar bilim adamları ile yakın temas içinde kararlılıkla atılmaktadır. Halk sağlığını tehdit eden bir olumsuzluk varlığında halkın bilgilendirilmesi için gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Bakanlığımızın halkın güvenli suya ulaşmasına yönelik bu kararlılığı neticesinde son 10 yılda içme suyu kalitesiyle ilgili çok önemli ilerlemeler sağlanmıştır. İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte içme suyu kullanımında artış gözlenmiştir. Bu durumun içme suyu ile ilgili kaliteyi olumsuz etkileme riski bilinmektedir. Bu sebeple Temmuz ayında 81 ilde rutin denetimlere ilave denetimler gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede; 1) Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. 2) Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun şartlarda numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre İstanbul genelinde faaliyette olan 61 dolum tesisinden uygunsuzluğu tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır: Buzada, Erpınar, Alps, Kervansaray,Yalısu.”

 

Bakanlık açıklamasında piyasaya arz edilmiş sularda (piyasadaki satış şartları sebebiyle oluştuğu düşünülen) olumsuzlukların görüldüğü satış noktalarının ise www.thsk.gov.tr internet adresinde duyurulacağı belirtildi. Sağlık Bakanlığı ardından vatandaşlara damacana suyu alırken şu hususlara dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu: ” Damacanalar; 1) Yetkili bayi ve satıcıdan satın alınmalıdır. 2) Çizik, kirli ve suyun tabii rengini göstermeyecek matlıkta olmamalıdır. 3) Güneşte, yüksek veya çok düşük ısıda, tozlu ortamlarda bulundurulmamalıdır. 4) Tüp gaz ile aynı ortamda taşınmamalı ve depolanmamalıdır. 5) Kapak, emniyet bandı, etiket ve gövdesinde bulunması gereken marka isimleri aynı olmalıdır. 6)Üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.