Kategoriler
Haberler

Sağlık Müdürü’nün açıklaması

Yozgat Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uyanık, sigara tiryakilerinin Ramazan ayını iyi değerlendirmeleri gerektiğini, bu ayın, sigaradan kurtulmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

 

Dr. Uyanık, yaptığı açıklamada, dünyada sigaradan dolayı her gün binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve çeşitli hastalıkların sebebinin de sigara olduğunu kaydetti. Uyanık, “Dünyada en büyük sağlık sorunlarının başında sigara gelmektedir. Sigara, kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer alır ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olur. Sigaradan kurtulmak için Ramazan ayı önemli bir fırsattır. Çünkü oruç tuttuğumuz için tiryakiler gün boyu sigara içmiyor. Kendimizi buna göre şartlandırırsak bu ay içerisinde sigarayı bırakmak daha kalay olacaktır. Sağlığımıza ve bütçemize olumsuz etkileri olan sigaradan kurtulmak için bu fırsatın değerlendirilmesi vatandaşlarımızın yararına olacaktır.” dedi.

 

Ramazan ayında, her yönüyle vücudun dinlendiğini ve kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bu ayın bulunmaz bir fırsat olduğunu ifade eden Dr. Uyanık, “Bu ay sabır ayıdır. Bazı kötü alışkanlıklardan da kurtulmamıza vesile olan hayırlı bir aydır. Ramazan ayını bahane ederek sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız, ‘nasılsa gün boyu içmedim bundan sonra da içmem’ gibi doğru bir düşünce içine girerek sigaradan kurtuluyor. Tiryakilere bu yönde gerek ailesi, gerekse çevresi tarafından uyarılarda bulunulması gerekir.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.