Kategoriler
Haberler

Sağlık-Sen: Torba Yasa, çalışanların beklentilerini karşılamadı

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu tarafından ‘Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 301 Sıra Sayılı Kanun Tasarısı’ TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Sağlık-Sen’den yapılan yazılı açıklamada, ‘Araştırmacı Kadrosuna Atanan Çalışanlar’ ile Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra çalışanlarının ‘Sağlık Uzman Yardımcılığı’ kadrolarına geçişlerinin sağlanması ile ilgili taleplerin görmezden gelindiği öne sürülürken, yasanın beklentileri karşılamaktan uzak olduğu belirtildi.

 

Yasada ‘Araştırmacı’ kadrosuna atanan çalışanların özlük haklarına ilişkin kayıpların telafi edilmesine yönelik kalıcı bir düzenlemenin yer almadığı ifade edilen açıklamada, “Yasanın 24. maddesinde yer alan ve geçmişe dönük yalnızca 6 aylık bir dönemi kapsayan düzenleme yetersiz ve eksiktir. Araştırmacı kadrosuna atanan yüzlerce çalışanın hak kayıpları halen devam etmektedir. Yıllardır, sağlık kurum ve kuruluşlarında yöneticilik yapan çalışanların bu şekilde mağdur edilmesini yanlış buluyoruz. Daha önce tasarıda yer alan ancak komisyon görüşmeleri sırasında Maliye Bakanlığı’nın itirazı üzerine tasarıdan çıkarılan ‘Sağlık Uzman Yardımcılığı’ için bakanlık çalışanlarına ayrılan yüzde 30 kontenjana kanunda yer verilmemesi ciddi bir eksiklik olarak karşımıza çıkmıştır. Oysaki diğer bakanlıkların kendi personeline ilişkin bu tür uygulamaları emsal alındığında, ayrıca 663 Sayılı KHK’nın 44. maddesine göre bu şekilde bir düzenlemeye herhangi bir engel bulunmadığı aşikardı. Gerek komisyon çalışmaları sırasında, gerek kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesinin öncesinde yaptığımız ziyaretlerde, tasarıda yer alan eksiklikleri komisyon üyelerine iletmemize rağmen, sağlık çalışanlarının makul taleplerinin torba yasada yer almaması son derece yanlış olmuştur.” denildi.

 

MEMİŞ: SAĞLIKTA YENİ İSTİHDAMLARIN ENGELLENMESİ TALİHSİZLİKTİR

 

Konu ile ilgili açıklamada ifadelerine yer verilen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamayan bu yasanın yetersiz olduğunu söyledi. Yetkili sendika olarak gerek bakanlık bürokratlarına gerekse TBMM’de ilgili komisyona çalışanların beklentilerini karşılayacak önerileri sunduklarını ifade eden Memiş, “Yıllardır sağlık kurumlarında yönetici olarak görev yapan ancak 663 sayılı KHK ile araştırmacı kadrosuna geçirilen çalışanların mağduriyetleri görmezden gelinmektedir. Torba Yasa görüşmeleri sırasında kurumlarda ihtiyaç olduğu görülen şube müdürlüğü kadrolarının ihdas edilerek birçok arkadaşımızın mağduriyeti bu şekilde giderilebilirdi. Genel kurul görüşmeleri sırasında sunulan bakanlığın bu teklifi de ne yazık ki muhalefet tarafından engellenmiştir.” diye konuştu.

 

Görüşmeler sırasında biyolog, eczacı, hemşire, psikolog, VHKİ gibi yaklaşık 4 bin kişiye önemli bir istihdam sağlayacak olan önergenin geri çekilmesine tepki gösteren Memiş, “Muhalefetin anlamsız muhalefetiyle kamuda yeni istihdam alanlarının oluşması engellenmiştir. İktidarın da böyle önemli bir konuda geri adım atarak imzasına sahip çıkamaması da yanlış olmuştur.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.