Kategoriler
Haberler

Sağlık turizminde, kamu özel sektör birlikte hareket edecek

Antalya’nın sağlık turizmi potansiyelini doğru değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmalarda kamu özel sektör birlikte hareket edecek. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Vucudi Özen, “Antalya’da sağlık turizmi, kamu ve özel sektörün disiplinli çalışmalarıyla süreklilik kazanacak.” dedi.

 

Kenti sağlık turizminde de marka yapmak amacıyla ATSO ve Antalya Tanıtım A.Ş. işbirliğiyle oluşturulan Antalya Sağlık Turizmi Platformu, üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Antalya Valiliği, Türkiye Sağlık Turizmi Tanıtım Organizasyonu (TUHETO), İl Sağlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Türk Havayolları (THY) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan temsilcilerin katıldığı toplantıdan kamu özel sektör birlikte hareket etme kararı çıktı. Toplantıya katılan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Özen, “Bu platform sayesinde, talepler daha güçlü dile getirileceği gibi, kararlar da daha hızlı alınacak. Antalya’da Valilik başta olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarla başlayan işbirliğimiz giderek daha iyi bir noktaya geliyor.” diye konuştu. İlgili mevzuatta yapılan düzenlemelerin ve çıkarılan teşvik yasasının kapsamlı olduğunu ancak, konuyla ilgili yeterince bilgilendirilme yapılmadığını ileri süren Özen, alınan kararları şöyle özetledi: “Platformun süreklilik kazanması konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca platform üyelerinin, Ekonomi Bakanlığı yetkililerini Antalya’ya davet edip, paydaşları bilgilendirecek toplantılar düzenleme, yurtdışı birim desteği, alım heyeti desteği, danışmanlık desteği ile pazara giriş noktalarında da destek talepleri oldu.”

 

PLATFORM, YOL HARİTASINI KAYNAKLARIYLA BİRLİKTE BELİRLEMELİ

 

Valilik olarak Sağlık Turizmi Platformu’nu önemsediklerini belirten Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, platformun devleti harekete geçirme görevini başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Platformun hızlı bir şekilde işleyecek bir mekanizma kurması gerektiğini vurgulayan Yüksel şöyle konuştu: “Platformun, kamu ayaklı mı, yarı kamu mu yoksa vakıf gibi mi hangi statüde çalışacağına karar verilmeli. Çalışmalar aralıksız sürdürülmeli ve platformun yol haritasını kaynaklarıyla birlikte belirlemeli.”

 

Antalya Tanıtım A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Örnek ise toplantıda turist sağlığı imajını iyileştirme çalışmalarının kamu, hastane ve acentelerin yoğun işbirliğiyle sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Katılımcılara, turizm fuarlarının yanı sıra, tüm sağlık turizmi fuarlarında da tanıtım imkânının sağlanacağını kaydeden Dr. Örnek, teşvikler konusunda gerekli bilgilendirmeyi de yapacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.