Kategoriler
Haberler

Son Dakika… Dokuz Eylül İş Bırakıyor…

Nihal IŞIK’ın Özel Haberi 

Döner sermaye oranlarının düşürülmesine tepki veren yaklaşık 300 sağlık çalışanı, başhekimlik önüne yürüyüp, iş bırakacaklarını açıklayarak, oturma eylemi yaptı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi sağlık çalışanları maaşla birlikte ödenen döner sermaye oranlarının düşmesine verilen tepki dün de devam etti. Hastane poliklinik girişinde çoğunluğu hemşire olam üzere yaklaşık 300 sağlık çalışanı bu durum düzelene kadar 10.30 eylemlerine devam edeceklerini ve 1 gün iş bırakma eylemi yapacaklarını söylediler. Yönetimin tutumunun değişmemesi halinde iş bırakma eylemlerinin süresini uzatacaklarını belirten sağlık çalışanları hastane girişinde konuşmalarını yaptıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği önüne kadar yürüyerek, 10 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Kesinti olacaksa eşit olmalı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve hastane sağlık çalışanlarının bulunduğu protestoda sağlık hizmetinin bir bütün olduğu, verilen emeğin hiç kimseden az ya da değersiz olmadığı vurgulandı. Hastanenin borcu nedeniyle döner sermaye oranlarının düşürülmesini kabul etmeyen sağlık çalışanları hastane gelir ve giderlerinin personele açıklanmasını talep etti. Pazartesi günü 10.30’da yapılan eylemde yapılan açıklamalarda çoğunlukla öğretim üyeleri ve asistanların göz önünde olduğunu, hastanede hemşirelerin de en az diğer sağlık çalışanları kadar emek verdiğini belirten hemşireler, “Kimsenin parasında gözümüz yok. Asistanlar da hak ettiklerini alsınlar. Biz de kendi adımıza emeğimizin boşa gitmesine, göz önüne alınmamasına tepki veriyoruz. Eğer kesinti olacaksa tüm sağlık çalışanlarında eşit olmalı. Öğretim üyesi, asistan, hemşire, tekniker, anestezi uzmanı gibi farklı alanlarda hizmet veren arkadaşlarımızla birbirimize düşürülmeye çalışıyoruz. Yönetim her bir grupla ayrı ayrı toplantı yaptı. Hepimize birbirimiz hakkında farklı yorumlarda bulundu. Bizler bir bütünüz ve birbirimize düşmeyeceğiz” dediler.

Hemşirelere ayrımcılık yapılıyor

Görüşünü bildirmek isteyenlerin söz aldığı ve bu görüşler sonunda şimdilik 1 günlük iş bırakmaya karar veren sağlık çalışanları, ayrımcılığın yapılmamasını, borçların yapılmadan önce düşünülmesi gerektiğini vurguladılar. Söz alan hemşireler şunları söyledi: “Performans sistemini kabul etmiyoruz. Döner sermaye oranı düşürüldükten sonra genel cerrahi, beyin cerrahi gibi bazı bölümlerde çok iş yapılıyor diye performanstan 3 bin lira alan asistanlar var. Peki biz hemşirelerde neden böyle bir uygulama yok. Biz ameliyatlarda saatlerce ayakta durmuyor muyuz? Hemşireler de hastaya hizmet veren sağlık çalışanları değil mi? İlerleyen süreçte borçları kapatamıyoruz diyerek kamu hastaneler birliğine devrolacağız ve devlet hastanesi olacağız. O zaman daha büyük sıkıntılar bizi bekliyor olacak.”

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

“Son Dakika… Dokuz Eylül İş Bırakıyor…” için 5 yanıt

Asistanların ölümüne çalışmasını senelerdir zerre kadar önemsemeyen, kendini asistan hekimden üstün görebilen hemşireler, şimdi asistanlar için şartlar değişince üzerimizden hak iddia ediyorlar.

kimsenin senin üzerinden hak iddia ettiği yok arkadaşım herkes kendi hakkını arıyor kimin ne kadar çalıştığını sen bilemezsin böyle tartışmalara hiç girmeyelim. Kendinizi Tanrı zannetmekten de vazgeçin artık kimin kimden üstün olduğu meslekle ölçülmez

Birlikte çalışan iki sağlık personeli birbirine omuz vereceğine ben daha çok kazanacağım diye düğerini engellemeye kalkmamalı. Bu nedenle Mehmet Karasu, hemşireleri hedef göstereceğine onlara destek olsa kendisi de kazanır.
Böylesine bencil düşünen biri nasıl doktor oldu şaşırıyorum doğrusu.

sen uyurken biz ayaktayız mehmet bey benim hakkım olan parayı yiyemezsin evet asistanlardan kişisine göre kendimi üstün tutuyorum order verilişinden ıv girişimlere kan alımına nerde ne ilacı vereceğimi eğer ben öğretiyorsam sende üzerine alınıyorsan senden üstünüm sen 1 sene varsın ben 10 senedir burdayım bırakta deneyimlerimi yanlış yapmaman adına paylaşayım…hakkımız olanı istiyoruz sen çocuğunu koleje gönderirken ben çocuğumu 200tl lık kursa yazdıramıyorum..yazıklar olsun böyle düşündüğünüz için..

24 yıllık İç hast.uzmanıyım,hayatımda ilk defa 1 ay yıllık iznimi aldım,yaptığım hizmetin değersizleştiği Bozyaka Hastanesinde 1200-1600 TL arası döner alınca,ben de en azından çocuklarımla vakit geçirmeyi daha değerli saydım.Asistanın 3000 TL döner aldığı bir hastanede sen-ben kavgası doğrusu beni çok üzdü,asistan arkadaşım unutma ki hemşirelerimiz de bu zincirin bir halkasıdır.Hizmetleri para ile değerlendirilemez.Hastanemizde en ağır iş yükü ve en az para alan kesim olmasına rağmen,fedakarça hizmetlerini sürdürüyor.Sağlık çalışanı kendi arasındaki çekişme ile ancak bakanın ekmeğine YAĞ sürmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.