Kategoriler
Haberler

Tam gün yasası iptaline tepkililer

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Bursa İl Temsilcisi Takyettin Karakaya, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği ‘Tam Gün Yasası’nın yeniden getirilmesini istedi.

 

Karakaya, kamuda çalışan hekimlerin özel muayenehanede çalışmasını yasaklayan değişikliğin Anaya Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlattı. Mahkemenin, ‘Yetki Kanunu kapsamına girmediğinden’ dolayı iptal kararı aldığını ve bu kararın uygulanmasını 6 ay ertelendiğini ifade eden Karakaya, TBMM’nin bu süre zarfında yeni bir madde çıkartabileceğini, böylece doktorların bu süre zarfında özel muayenehanelerde çalışamayacaklarını kaydetti.

 

Yüksek mahkemenin kanun koyucunun kararlarına engel olmasının erkler ayrılığı ilkesine ters olduğunu vurgulayan Karakaya, alınan kararın kimseyi memnun etmediğini söyledi. Doktorların döner sermaye sayesinde ülke standartları üzerinde ücret aldığını savunan Karakaya, yıllarca okumanın bedelini her ne olursa olsun alma döneminin bitmesi gerektiğine işaret etti.

 

En kutsal mesleklerden biri olan doktorluğun sadece maddi temeller üzerine konumlandırılmasını isteyen Karakaya, şunları dile getirdi: “Kimse doktorları kamuda çalışmaya zorlamamaktadır. Özel hastanelerin mebzul miktarda bulunduğu bu devirde isteyen çok rahat dışarıda kendine iş bulabilir. Hem devletin güvencesi hem özelin parası mantığı hem vatandaşa hem de doktorluk mesleğine büyük zarar vermektedir. Hem Başbakan’ın hem Sağlık Bakanı’nın üzerinde ısrarla durduğu bu düzenlemenin Meclis tarafından yasalaşacağını ümit ediyoruz. Tabiplerimizin de artık özel ve kamu ayrımını yapıp ona göre kendilerine bir yol çizmelerinin zamanı çoktan gelmiş ve geçmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.