Kategoriler
Haberler

TEB: E-reçetede geçiş süreci sorunlarının kısa sürede düzelmesini bekliyoruz

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, e-reçete uygulamasında, Medula Provizyon Sistemi’nde zaman zaman meydana gelen kesintiler nedeniyle bazı sorunlar yaşandığını belirterek, “Medula’ya kayıtlı olan ancak piyasada bulunmayan ilaçların hekim tarafından reçete edilmesi, hastaların hekimlerine geri dönmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.” dedi.

 

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Temmuz’da sağlık alanında yeni bir uygulama olan e-reçete sisteminin devreye girdiğini hatırlattı. Çolak, “Yeni başlayan her uygulamada olduğu gibi, geçiş sürecinden kaynaklanan bazı teknik sorunlar ve aksaklıklar yaşansa da kısa süre içerisinde bu sorun ve aksaklıkların düzelmesini bekliyoruz.” diye ifade etti.

 

Yaşanan sorunların eczacılardan kaynaklanmadığını kaydeden Çolak, e-reçete uygulamasının, sağlık alanındaki bütün bileşenleri içine alan son derece önemli ve bir o kadar da büyük proje olduğunu kaydetti. Çolak, şöyle dedi:

 

“Elbette ki böylesi bir uygulamada, ilk etapta bazı sorunların yaşanması kaçınılmaz. E-reçete uygulaması yanında, herhangi bir sorun karşısında, eski sistemde olduğu gibi manuel olarak yazılan reçeteler de kullanılabiliyor. Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu, gün içerisinde sürekli olarak iletişim halinde olup, vatandaşın ilacına ulaşmasında herhangi bir engelle karşılaşmaması ve karşılaşılan sorunların giderilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.”

 

Medula Provizyon Sistemi’nde, zaman zaman meydana gelen kesintiler nedeniyle bazı sorunlar yaşandığına dikkat çeken Çolak, “Ayrıca, Medula’ya kayıtlı olan ancak piyasada bulunmayan ilaçların hekim tarafından reçete edilmesi, hastaların hekimlerine geri dönmek zorunda kalmasına neden olmaktadır.” ifadesini kullandı.

 

Sistemin başlamasının üzerinden 2 gün geçtiğini hatırlatan Çolak, “Bizler eczanelerimizde gördük ki birçok hekim bu sisteme henüz hazır değil, bilgi sahibi değil. Bu önemli ve büyük projenin sürdürülebilmesi için hekimlerin sisteme bir an evvel alışması gerektiğini belirtiyor, yaşanan teknik sorunların ise kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkmasını bekliyoruz.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.