Kategoriler
Haberler

Tunceli Üniversitesi’ne 200 kişilik yurt müjdesi

Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Kadriye Özgen Akçelik, üniversite yerleşkesine 200 öğrenci kapasiteli yurt yaptıracaklarını söyledi.

12. Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında kente gelen Tunceli Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Kadriye Özgen Akçelik, vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Akçelik, “Vakfın iki ana amacından biri, eğitim alanında Dersimli öğrencileri desteklemektir. Şimdiye kadar 3 bin 481 Dersimli üniversite öğrencisine burs verdik. Ayrıca bin 522 lise öğrencimiz üniversite hazırlık kurslarımızdan ücretsiz dershane hizmeti aldı. Her yıl başvuruların artması ve üniversitelerde okuyan Dersimli öğrencilerin çoğalması, bir yandan bizi mutlu ederken diğer yandan da kısıtlı bütçemiz nedeniyle talepte bulunan 10 bine yakın öğrencimizin tamamına burs verememenin üzüntüsünü yaşamaktayız. Bu amaçla kurulduğu günden bugüne özellikle eğitim alanında büyük atılımlar yapan vakfımız, tarihinden aldığı destek ile 2012-2014 yılları arasında Dersim’de bir ilk olarak öğrenci yurdu yapmayı ve hizmete açmayı planlıyor. Yurttan elde edilen geliri ise yine Dersimli üniversite öğrencilerine burs olarak vermeyi ya da sağlık alanındaki faaliyetlerde kullanmayı hedefliyoruz.” dedi. 

YURT İÇİN ARSA TAHSİSİ YAPILDI 

Yönetim kurulunun bu amaçla vakıf bünyesinde yurt komisyonu kurarak, Tunceli valisi, belediye başkanı, rektör ve sanayi ticaret odası başkanıyla görüşmeler yaptığını belirten Başkan Özgen Akçelik, “Bu girişimler sonucunda Tunceli Üniversitesi yerleşkesinde, vakfımıza yurt yapımı amaçlı 5 dönüm arazi tahsis edilmesine rektörlükçe karar verildi. Gerekli yasal mercilerden onayların alınmasına müteakiben, yurt inşaatına başlayacağız. Tunceli Üniversitesi’nin kurulması ve kısa sürede büyümesi ile birlikte, her yönüyle hareketlilik kazanan Dersim’de okuyan üniversite öğrencilerinin, barınma ihtiyaçları önemli bir sorun oluşturuyor. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla vakfımız, yurt yapımını kısa sürede hayata geçirmeyi amaçlıyor. Bu projenin hayata geçirilmesinde, ilimizin tüm ilgili kurumlarının desteğini hissetmeyi arzuluyor ve kalbi Dersim için atan tüm dostlarımızı maddi ve manevi dayanışmaya çağırıyoruz.” diye konuştu. 

BELEDİYE HEDİYE AMBULANS 

Bu arada Vakıf Başkanı Kadriye Özgen Akçelik’in eşi Özer Özgen de Tunceli Belediyesi’ne tam donanımlı bir ambulans hediye etti. Bağışcı Özer Özgen ise senelerdir Dersim’e gelmek istediğini belirterek, “En son Gazeteci bir arkadaşımızın cenazesinin taşınması ambulans eksikliği nedeniyle sıkıntılı olmuş. Bu bağışı yapmam da bu da vesile oldu. Ambulans alma fikri böyle doğdu. Bu nedenle tam teşekküllü bir ambulans alıp vakfa bağışladım. Vakıf da ambulansın Tunceli Belediyesi’ne verilmesine yerinde gördü ve bunu gerçekleştirdi. Umarım hayırlara vesile olur.” şeklinde konuştu. 

TUNCELİLELERE DAVET 

Vakıf üyesi ve işadamı Dilaver Eren de Dersim dışında yaşayıp duygusal olarak Dersim’den beslenen herkesin Dersim için bir şeyler yapması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Bütün Dersimli iş adamları olanakları ölçüsünde buraya vefa borcunu ödemeli. Geçmişte Dersim, eğitimde en önde gelirken şimdi son sıralarda yer alıyor. Eğitime yatırım yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Eğitim ve sağlık vakfı olduğumuz için sağlık ve eğitimde ataklar yaparak Dersim’in hak ettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Sırf politika, siyaset Dersim’i marjinalleştirdi, küçülttü. Bundan sonra Dersim’de eğitimi, sağlığı, yatırımı, ekonomiyi öne alan çalışmalar yapmalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.