Kategoriler
Haberler

“Yasak, sünneti merdiven altına taşır”

Köln Eyalet Mahkemesi’nin çocuğu sünnet ettirmeyi “adam yaralama suçu” sayan kararına konu olan davanın doktoru cerrah Dr. Hikmet Ulus, sünnet yasağının tehlikeli gelişmeler gebe olabileceği uyarısı yaptı. Dr. Ulus, “İnançlı insanlar bir şekilde sünneti yaptıracak. Onun için acil olarak hukuki bir güvenceye ihtiyacımız var. Yoksa illegal uygulamalar teşvik edilmiş olur.” dedi.

Çocuk cerrahı Dr. Hikmet Ulus Alman basınına verdiği mülakatta, sünnetin Müslüman ve Yahudilerin erkek çocuklarında binlerce yıldır uygulandığını, sünnette sadece örtü konumundaki ön derinin alındığını hatırlattı. Ulus, “Çağımızda, sıcağın da etkisiyle bakterilerin toplanma yeri olarak seçtikleri cinsel organ üzerindeki bu deriye ihtiyaç yoktur. Bu nedenle dünya çapında sünnet geniş şekilde uygulanıyor, sadece dini nedenlerden dolayı da değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) erkeklerin yüzde 70’i estetik ve hijyen gerekçeleriyle sünnet olmuş durumdadır.” dedi.

Sünnetin tavsiye edildiğine dikkat çeken Dr. Ulus, “Hatta ABD Başkanı Barack Obama sünneti tavsiye ediyor, tıpkı Dünya Sağlık Örgütü gibi. ABD’de 20 bin erkek üzerinde araştırma yapıldı ve sonuç açık; sünnet sadece avantaj sağlıyor. Çünkü sünnet olmuş erkekler HIV virüsüne ve prostat kanserine daha az yakalanıyor. Sünnetli erkeklerle birlikte olan kadınlar da daha az oranda rahim kanserine yakalanıyor.” dedi.

Köln Eyalet Mahkemesi’nin sünneti “yaralama suçu” sayan kararı sorulan Dr. Ulus, “Bu, din özgürlüğüne müdahaledir ve bir geriye gidiştir.” dedi. Müslüman bir doktor olarak sünneti elbette dini bir görev olarak gördüğünü bildiren Dr. Ulus, “Ama buna rağmen ben bir yaşından küçük çocukları sünnet etmiyorum, bunu pek etik bulmuyorum.” dedi. Dr. Ulus “Acil olarak hukuki bir güvenceye ihtiyacımız var. Yoksa illegal uygulamalar teşvik edilmiş olacak. Daha sonra da yapılan yanlışları doktorların düzeltmesi gerekecek ve hastalık kasalarına daha büyük masraflar gelecek.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.