Kategoriler
Haberler

184 hattına gelen ihbarlar geriye dönük incelensin

TTB Yönetim Kurul Üyesi Op. Dr. Sürenkök, Alo 184 şikayet hattına gelen asılsız ihbarların geriye dönük incelenmesini ve bakanlığın hekimin yanında olup, o kişilere tazminat davası açması gerektiğini söyledi.

Nihal Işık – İzmir Tabip Odası Yönetim Kurul Üyesi ve Türk Tabipler Birliği (TTB) Yönetim Kurul Üyesi Op. Dr. Fatih Sürenkök, sağlık çalışanlarını şikayet edildiği Alo 184 hattına gelen asılsız ve isimsiz ihbarların bakanlık tarafından takip edilmesini istedi. Sürenkök, “Gelen asılsız ihbarlar karşısında da başhekim hekimi yanına çağırıp, bilgi istiyor. Bu durum hekimde duygu düşüklüğü ve motive eksikliğine neden oluyor. Yapılan aramaların arkası araştırılmalı, hekimler her telefon için ifadeye çağrılmamalı” dedi. 

Vatandaş olumsuz yönlendiriliyor 

Türk Tabipler Birliği’nin yönetimine giren İzmir’de 2 hekimden biri olan Op. Dr. Fatih Sürenkök, TTB’nin merkez konseyinin ilk toplantısında görev dağılımları ve Gaziantep’te hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Aslan’ın konuşulduğunu anlattı. Op. Dr. Sürenkök, “Hekime yönelik şiddetin Meclis’ten çıkan şiddet yasası, beyaz kod uygulaması ve hekimlerin acil durumlarda araması için kurulan 113 hattı ile çözüleceğine inanmıyoruz. Burada yapılması gereken nokta şiddetin oluşmasına neden olacak unsurları iyi saptamak. Yani halkın sağlığa ulaşırken yaşadığı sıkıntıları, hekimin hizmet verirken yaşadığı sıkıntıları saptamak. Sağlık hizmeti veren ve alan kişileri birbirine düşürmek anlamsız” dedi. Gündelik politikaları oluşturan bakan, başbakanın öncelikle sözlerine de dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Sürenkök sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık çalışanları olarak iş bıraktığımız bir dönemde Sağlık Bakanı mağdur olan vatandaş olursa kendilerine ve savcılığa suç duyurusunda bulunmalarını istedi. Bakan demokratik olarak hakkını isteyen bir grubu hedef gösteriyor. İnsanlar her türlü olumsuz davranışa cesaret ile yönlendiriliyor. Sonra Alo 184 hattını arayan vatandaş her türlü dileğini, şikayetini oraya söylüyor. Gelen asılsız ihbarlar karşısında da başhekim hekimi yanına çağırıp, bilgi istiyor. Bu durum hekimde duygu düşüklüğü ve motive eksikliğine neden oluyor. Yapılan aramaların arkası araştırılmalı, hekimler her telefon için ifadeye çağrılmamalı. Asılsız ihbarlarda devletin hekimini korumasını istiyoruz. Yanlış beyanda bulunan kişiler içinde tazminat davası açılmasını istiyoruz.”

http://www.haberekspres.com.tr/184-hattina-gelen-ihbarlar-geriye-donuk-incelensin.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.