Kategoriler
Haberler

22 aylık Yunus Emre, nakil ile diyalizden kurtuldu

Prof.Dr.Cüneyt Hoşçoşgun

Doğuştan böbrek rahatsızlığı bulunan 22 aylık Yunus Emre Demirel, annesinin verdiği böbrek ile başarılı bir ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu. Yunus Emre, sık sık gitmek zorunda kaldığı acil servislere ve diyalize veda etti

Nihal Işık– Yunus Emre Demirel, henüz 22 aylık bir küçük bir çocuk. Genetik olduğu belirlenen böbrek yetersizliği nedeniyle çok küçük yaşlarda tanışmış hastane acil servisleriyle. İlaçlara ve periton yani karın bölgesinden diyalize yanıt vermeyen Yunus Emre, 6 ay boyunca hemodiyaliz aldı ve sonunda annesinin böbreğini ona vermesi ile sağlığına kavuştu… Anne Meryem Demirel, erkek kardeşinin de böbrek yetersizliği nedeni ile nakil olduğunu, fakat genetik bir rahatsızlık olduğunu bilmediklerini söyledi. İlk çocuğunda herhangi bir rahatsızlık bulunmadığını belirten anne Meryem Demirel, “Oğlum Yunus Emre’yi 1,5 yaşında iken karın ve göğsündeki şişme nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’ne getirmiştik. Burada yapılan tetkikler sonucunda her iki böbreğinde de problem olduğunu öğrendik. Oğlum, verilen ilaç tedavisini bedeni kabul etmedi. Ardından periton diyalize de yanıt vermedi. En sonunda 6 ay hemodiyalize girdi. Çok sıkıntılı bir süreç yaşadık, hiçbir şeyi yiyip, içemiyordu. Ciğerleri sürekli sıvı doluyordu, çok sık acil servise geliyorduk. Doktorlar diyaliz olmadan yaşamını sürdüremeyeceğini, nakil olması gerektiğini söyleyince hemen böbreğimin oğluma nakil edilmesini istedim. Nakilden sonra normal bir şekilde yiyip, içmeye başladı. Oğlumun sağlıklı olması, dünyadaki en büyük mutluluğum” dedi.

Kadavradan nakil çok az

Nakil ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Böbrek Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Yunus Emre’nin diyalize mahkum bir hayat geçirmemesi için annesinin fedakarca bir davranışta bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Hoşcoşkun, “Nakilden sonra Yunus Emre’nin sağlık durumu durumu çok iyi. Kontrolleri devam ediyor. Kadavradan nakil için bekleme gibi bir süreç yaşamadık. Ülkemizde kadavradan bağışlar çok az olduğu için daha çok canlıdan nakil yapıyoruz. Geçen sene üniversitemizde 135 civarında böbrek nakli yaptık. Bunların 20 tanesi çocuk vakalardı” dedi.

Nihal Işık – Haber Ekspres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.