Kategoriler
Haberler

Aile hekimlerinden nöbet tepkisi

Aile Hekimleri Derneği Adana Şube Başkanı Dr. Kadircan Tuncel, kanunla aile hekimlerine nöbet uygulaması getirilmesini eleştirdi. Tuncel, “Bu uygulama vatandaşın ücretsiz birinci basamak sağlık hizmeti almasını imkânsız hale getiriyor.” dedi

Tuncel, hekim başına 3 bin 600 hastanın düştüğü bir sistemde görev yapan aile hekimlerine kanunla nöbet tutma görevi getirilmesinin doğru olmadığını vurguladı. Tuncel, “Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun her türlü uyarı ve girişimlerde bulunmasına rağmen resmi gazetede yayınlanan yeni kanunla, aile sağlığı merkezlerimizde ve köylerde verdiğimiz hizmetlerimizi aksatacak şekilde, hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmesinin önü açılmıştır.” dedi.

 

AİLE HEKİMLİĞİNE DARBE

 

Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarından uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmelerinin sağlandığını bunun da aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbe olduğunu ifade eden Kadircan Tuncel, “Bu kanunla beraber aile hekimleri, yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacak. Nöbet çıkışında ara vermeksizin, ertesi gün yorgun ve tükenmiş bir halde mesaisine devam edecektir. Bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmet aksayacak, kaliteli ve sağlıklı bir hizmet veremeyecek, hata oranları artacaktır. Bu düzenleme ile aile hekimliği uygulamasından geri dönüş başlayacak, bugüne kadar verilen bütün emekler hızla yok olacak ve Sağlık Bakanlığımızın haklı olarak ve övünerek söylediği bu sevindirici tablo ortadan kalkacaktır. “ diye konuştu.

 

Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yerinin aile sağlığı merkezleri olduğunu kaydeden Dr. Tuncel, “Bizler burada vermiş olduğumuz hizmetlerle birinci basamağın kalitesini yükselttik. Başka kurum ve kuruluşlarının yapmış oldukları yönetimsel ve organizasyon hataların sonucu ortaya çıkan bu tablonun düzeltilmesi, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görevi değildir. Aile Hekimleri olarak aile hekimliği uygulamasının temel yapısına aykırı olarak uygulamayı yok etmeye yönelik bu düzenlemeye karşı olduğumuzu belirtiyor, yetkililerin bu yanlışlığı ortadan kaldıracak girişimleri bir an önce yapmalarını istiyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.