Kategoriler
Duyurular Haberler

Almanya’da elektronik sağlık sigortası kartı dönemi

Almanya’da sağlık sigorta kartlarına sahip vatandaşlar doktorlarda ücretsiz muayene olup, ilaçlarını cüzi miktara alabilirken, bu kartların kötüye kullanılmasını engellemek için geçen yıl elektronik sağlık kartı uygulamasına geçildi. Yasalarla belirlenen yeni uygulamaya göre sağlık sigortası bulunan vatandaşların sağlık sigorta kartlarında vesikalık fotoğrafının yer alması gerekiyor. Bu şekilde doktorlar ve sağlık elemanları doğru şahsa hizmet verdiklerinden emin olabilecek.

 

Uygulamadan 15 yaş altı ve bakıma muhtaç bazı sağlık sigorta kartı sahipleri muaf tutulurken, bu yılın Ekim ayına kadar sağlık sigorta şirketlerinin üyelerinin yüzde 70’inin kartlarını resimli elektronik sağlık kartı hazırlamak zorunda olduğu bildirildi. Bu nedenle sigorta şirketlerinin üyelerine mektup gönderip vesikalık fotoğraf talep ettiği belirtildi.

 

DAK sigorta şirketi yetkilisi Jörg Bodanowitz, 16,6 milyon üyelerinin 5,5 milyonunun resimli elektronik sağlık kartı olması gerektiğini ve şimdiye kadar 3,8 milyon üyelerinin kendilerine resim gönderdiğini anlattı. Şu ana kadar bin 400 üyesinin resim göndermekten kaçındığını anlatan Bodanowitz, bu vatandaşlara karşı nasıl hareket edeceklerini tüm sağlık sigorta şirketleri ile birlikte karar vereceklerini kaydetti. TK sağlık sigorta şirketi yetkilisi Hermann Baerenfänger, şimdiye kadar 4,5 milyon üyelerinin resim gönderdiğini ifade etti ve çok az sayıda üyelerinin resim göndermekten kaçındığını belirtti. 8,1 milyon üyesi bulunan TK basın sözcüsü, resim göndermeyen üyelerinin eski sağlık kartlarının geçerlilik süresini kaybetmesinin ardından sağlık hizmeti alma konusunda sorun yaşayacaklarını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.