Kategoriler
Haberler

Bakanlık ‘Normal doğum ısrarı hastayı öldürdü’ iddiasına soruşturma başlattı

Sağlık Bakanlığı, medyada ‘Normal doğum ısrarı hastayı öldürdü’ başlığı ile verilen haberlerle ilgili olarak soruşturma başlattı

 

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, başlatılan soruşturmanın sonucu beklenmeden, hasta yakınlarının tek taraflı beyanlarından yola çıkılarak konunun ‘sezaryen-normal doğum’ tartışmasına dönüştürülerek hekimleri yargılayıcı şekilde, konunun duyurulmasının habercilik etiği ile bağdaşmadığı belirtildi.

 

Açıklamada, basına yansıyan olayla ilgili dün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün de bir açıklama yaptığı hatırlatıldı. Hayatını kaybeden anne Şükran Tuğ’un daha önce iki normal doğum yaptığı bildirilen açıklamada, muayene ve tetkiklerinin de normal olması nedeniyle hastanın doğum masasına alındığına dikkat çekildi.

 

Açıklamada, doğum esnasında gelişen ani komplikasyon nedeniyle bebek kalp atım seslerinin bozulduğu ve annenin acil sezaryene alındığı ancak doğumdan bir gün sonra annenin genel durumunun kötüleşerek hayatını kaybettiği belirtilerek, “Buna rağmen anne ölümlerini hassasiyetle takip eden Bakanlığımız konu ile ilgili olarak soruşturma başlatmıştır.” denildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.