Kategoriler
Haberler Şiddet

Behçet Uz’da hemşire Rahşan Şen hasta yakını tarafından yumruklandı

Şiddete uğrayan hemşire 3 gün burnu şiş gezdi. 

Sözlü ve fiziksel şiddete uğrayan hemşire Rahşan Şen, burnuna aldığı darbe nedeniyle 3 gün burnunun şiş olduğunu, yaşanılan şiddet olaylarının temel nedenlerinin artık çözülmesi gerektiğini söyledi. 

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kan Alma Birimi’nde görevli hemşire Rahşan Şen, hasta bir bebekten kan almaya çalışırken, bebeğin babası tarafından sözlü ve fiziksel şiddete uğradığını, burnuna aldığı darbe yüzünden rapor aldığını, burnundaki şişliğin yeni yeni geçtiğini belirtti. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) adına basın açıklamasını İzmir Şubesi Basın Yayın Sekreteri Hüseyin Uğrun, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yaptı. Uğrun, kamu sağlık birimlerinin fiziksel koşulları, çalışan personel sayısının yetersizliği ve artan iş gücü nedeniyle hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların mağdur olduğunu söyleyen Uğrun, “Yaz aylarında personelin yıllık izne çıkmasıyla daha da işler yoğunlaşıyor. Yaşanan gerilimler sonucunda, sağlık çalışanları haksız yere hakarete uğruyor, darp ediliyor. Sağlık hizmetlerinin kamusal olmaktan çıkarılarak ticarethane olarak görülmesi, hastaya müşteri gibi bakılması, şiddeti daha da körüklüyor. Sağlık sorunları şiddetle çözülmez, uygulanan yanlış sağlık politikalarından vazgeçilmesini istiyoruz” dedi. 

3 gün burnum şiş gezdim 

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kan alma biriminde çalışan hemşire Rahşan Şen, sözlü ve fiziksel şiddete uğrayışını şu şekilde anlattı: “Hasta bir bebekten kan almaya çalışıyordum. Anne bebeğin kolunu sıkı tutamadığı için bebek kolunu hareket ettirdi. O an içeri giren babanın yanında, anne ‘Sizi şikayet edeceğim, adınız ne” diye bağırmaya başladı. Ben yaka kartımı kendilerine göstermeye çalışırken, baba kimliğimi yere attı ve burnuma yumruk attı. Güvenlik görevlisi arkadaşlarım babayı zor uzaklaştırdı. Aileden davacı olacağım. 3 gün burnum şiş gezdim, rapor aldım. Bizler hergün sözel şiddete uğruyoruz, hastaların psikolojileri bozuktur diye hepsinde ses çıkarmıyoruz ama fiziksel bir şiddeti kabul etmiyoruz. İnsanların bu hale gelişinin nedeni ne? Hizmet alan ve veren taraf olarak birlikte olmalıyız.” 

Yaşanan olaydan sonra yine aynı birimde görevli olan bir hekimin de aynı aile tarafından sözel olarak şiddette uğradığı, hekimin idari şikayette bulunduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.