Kategoriler
Haberler Kültür

Böylesi hiçbir doktorun başına gelmedi!

 

Yıl 1961, Antartika,

Sovyetler Birliği Keşif Ekibi

Leonid Rogozov henüz 27 yaşında genç bir doktor. Sovyetler Birliği’nin Antartika Programı çerçevesinde güney kutup dairesinde görevli ve bu görevin onu tıp tarihine geçireceğinden habersiz…

29 Nisan 1961 sabahı sağ alt kadranda ağrısı olduğunu farkeden Rogozov’un, ilerleyen saatler içerisinde ateşi çıkar ve şiddetli bulantısı başlar… Bu durum Rogozov’a apandisiti ile ilgili bir sıkıntısı olduğunu “kendi kendine” düşündürtür. Ancak “küçük” bir sorun vardır! Kendinden başka doktor yoktur ve en yakın cerrah 1600 km uzaklıktadır! O dönemde ilgili bölgeye uçakla da ulaşılamamaktadır. 

Yaşam ile ölüm arasında karar vermek zorunda kalan Rogozov, kendi kendini muayene etmeye başlar. Sağ alt kadranda şişlik ve hassasiyet tespit eden Rogozov, fizik muayanesinde apandisitinin patlamak üzere olduğunu tespit eder. 

Kendi kendini ameliyat etmekten başka çaresi olmayan Rogozov, büyük bir risk alır ve gece saat 22’de batın sağ alt kadranına lokal anestezi (0.5% Novocaine) uygular. Bir şoför ve bir meteoroloğun asistanlığında operasyona başlayan Rogozova, apandisitin yer aldığı kısmı görmesi için “asistanları tarafından” ayna tutulur.  On iki santimlik bir kesi açar, apandisitini arar, bulur ve dışarı çıkarır. Ara ara halsiz ve yorgun düşen Rogozov, 30 – 40 dakikada bir operasyona ara verir.  Kendi ifadesine göre apandisit üzerinde 2 x 2 cm’lik perforasyon mevcuttur.  En nihayetinde bir neşter yardımıyla sorunlu bölgeyi kesip atar ve gece 12 sularında operasyonunu başarıyla tamamlar! Kendi kendine apandektomi yaparak, dünya tarihinin ilk kendi kendine cerrahi müdahale yapan doktoru olarak tarihe geçer… 

Bu fotoğraf da o olayın bir anısı olarak tarih raflarındaki yerini alır!

Bu operasyon neticesinde Leonid Rogozov’a “Order of the Red Banner of Labour” nişanı verilir…

Ne demişler iş bilenin, kılıç kuşananın…

Leonid Rogozov Kimdir?

Leonid Rogozov 14 Mart 1934’de Dauriya Station, Chita Oblast, Sovyetler Birliği’nde doğdu. Babası 2.Dünya Savaşı’nda öldü. St. Petersburg Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1959 yılında genel cerrahi asistanlığına başladı. 1960 yılında genel cerrahi asistanlığını yarıda bırakarak orduya katıldı. Özefagus kanserlerinin rezeksiyonu konusunda doktora yaptı. İlerleyen yıllarda St.Petersburg’un çeşitli hastanelerinde çalıştı. 1986’dan 2000’e kadar, Saint Petersburg Research Institute for Tubercular Pulmonology cerrahi bölümünün şefliğini yaptı. 21 Eylül 2000’de akciğer kanserinden vefat etti.

Orjinalinden Derleyen

Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.