Kategoriler
Haberler

Bu haber sizi çok şaşırtacak!

Şanlıurfa’da Topçu Meydanı Projesi kapsamında yapılması planlanan Otopark ve Meydan Projesi sebebiyle Bahçelievler Aile Sağlık Merkezi’nin çevresi inşaat gerekçesi ile örüldü. 5 aile hekiminin görev yaptığı sağlık merkezinin kapısı kapanınca çalışanlar sokakta kaldı. Hemşireler, Halk Eğitim Merkezi korkuluklarına sırtını dayayıp dizlerine koydukları evraklar üzerinde gelen hastalarla ilgili işlem yaparken, doktorlar ise gezici sağlık aracında kendilerine yönlendirilen hastaları muayene ediyor. Bir süredir bu şekilde devam eden uygulamada bahçe duvarına oturarak hastaları bekleyen sağlık merkezi görevlileri, vatandaşları kaldırımda karşılıyor, kayıtlarını yapıyor, şikayetlerini dinliyor ve muayenesi için az ilerdeki gezici sağlık aracına yönlendiriyor. Bu duruma sağlık sendikaları ve vatandaşlar ‘sağlık hizmeti sokakta sunulur mu?’ diye tepki gösteriyor. Sağlık merkezi için Şanlıurfa Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında anlaşmazlık olduğu ileri sürülüyor.

Görevli Hekimler Dışarıda Kaldı

        Yaklaşık 5 ay önce Topçu Meydanı Projesi’nin temelleri atıldı. Eski valilik, eski adliye binası, nüfus müdürlüğü ve Bahçelievler Aile Sağlık Merkezi’nin yerine yapılması planlanan otopark ve meydan için çalışmalar başladı. Proje bölgesinde bulunan yapılar bir bir yıkıldı. Ancak Bahçelievler Aile Sağlık Merkezi tarihi yapı olduğu gerekçesi ile yıkım kararı çıkarılamadı. Proje ihale edildi, yüklenici firma proje çalışmalarının sürdüğü alanın etrafını ördü. Yaklaşık 30 bin kişinin hizmet gördüğü Bahçelievler Sağlık Ocağı’na giriş-çıkış için ise dar bir geçiş bırakıldı. Bu süre zarfında sağlık merkezinde çalışan doktorlara başka yere taşınması için bildiri gönderildi. Mahallenin yükünü taşıyacak binanın olmaması doktorların elini kolunu bağladı. Doktorlar, Sağlık Müdürlüğü, Valilik ve belediyeden yeni yer istemesine rağmen bir sonuç çıkmadı. İnşaat çalışmalarının ilerlemesi üzerine sağlık merkezinin çevresi tamamen kapatılınca sağlık merkezinin kapısına kilit vuruldu. Yer bulamayan doktorlar ise gezici sağlık aracında tedaviye başladı. 

Hekimlerin Sosyal Medya Platformuna Katıl !!!

        Gezici sağlık aracını Halk Eğitim Merkezi’nin bahçesine çeken 5 doktor, çocukların aşılarını burada yapmaya çalışıyor. Çalışma koşullarının yetersizliğinden poliklinik hizmeti veremeyen doktorlar, şimdi de sadece koruyucu sağlık hizmeti olan aşıları yapmaya yöneldi. 

    Bu şekilde sunulan sağlık hizmeti hem sağlık sendikalarının hem de vatandaşın tepkisine neden oldu. Tepki önce Tabipler Odası ardından Sağlık-Sen’den geldi. 10 gündür doktorların kapı önüne konduğunu ifade eden Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Atçı, “30 bin kişinin sağlığıyla kimsenin oynamaya hakkı var mıdır? Herhangi bir adres göstermeksizin sağlık çalışanı arkadaşlarımızı kapı önüne koymaya kimsenin hakkı var mıdır? Sağlık ocağı binasının yıkılması mevcut değilse neden bu arkadaşlarımız kapı önüne koyuldu? Kaldı ki herkesçe de biliniyor ki Bahçelievler semtinde Aile Sağlık Merkezi olarak düzenlenebilecek bir mekan bulmak imkansız. Daha önce sağlık çalışanı arkadaşlarımızın Halk Eğitim Merkezi’nde veya Gençlik Merkezi’nin içerisinde yer talebine de olumsuz yanıtlar verilmiştir. Şu anda bu çalışan arkadaşlarımız poliklinik hizmeti verememekte, koruyucu sağlık hizmeti olan aşıları da Halk Eğitim Merkezi’nin bahçesinde yapmaktadırlar.” dedi.

    Yoldan geçen vatandaşlar yol kenarında hizmet veren hemşireleri görünce duruma tepki gösteriyor. ‘Sokakta sağlık hizmetinin sunulduğu nerede görülmüş’ diye soran Mehmet Yılmaz adlı vatandaş, “Hemşire hanım bu aşıyı nerede yapacak, bu mikrobun içinde mi yapacak? Veya kan alıp verecek. Dünyanın neresinde görülmüş böyle bir durum? Sağlık müdürlüğü için Urfa için çok ayıp bir durum.” diye konuştu. Fatih Demir adlı vatandaş da yetkililerin bir an önce etrafı örülen sağlık merkezinin kapısını açmasını istedi. 

        Öte yandan sağlık il müdürlüğü yetkilileri konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Hekimlerin Sosyal Medya Platformuna Katıl !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.