Kategoriler
Haberler Kültür

Dünyanın ilk sarayı Malatya’da gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor

Anadolu’da ilk şehir devletinin kurulduğu yer olarak bilinen Malatya’daki Aslantepe Höyüğü’nde bu yılki kazı çalışmalarına başlanıyor. Tarihi milattan önce 6000’li yıllara kadar giden höyüğün güneyindeki kazılarda saray kalıntılarına ulaşılmıştı.

 

İtalyan La Spienza Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Aslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, Orduzu Belediyesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, dünyanın ilk kerpiç sarayının bulunduğu ören yerinde kazı çalışmalarına başladıklarını belirtti. Kazı alanında daha önce bir bölümü çıkarılan sarayın kalan kısmını ortaya çıkarmaya çalışacaklarını anlatan Marcella Frangipane, “Arslantepe, dünya tarihi için çok önemli bir yer.” dedi.

Kazılar için 37 yıldan beri Malatya’ya gelen Prof. Dr. Frangipane, “Geçtiğimiz yıl çok güzel bir sezon olmuştu. Eski Tunç dönemine ait tabakalar bulduk. Kerpiç sarayın kuzeyindeki surun ve mahallelerin bulunduğu tahmin edilen bölgede yürütülen çalışmalar kapsamında erken tunç ve kalkolitik dönemlere ait tabakalarda kazı yapıldı. Bu tabakalardan seramik vazolar, kaseler ve küplerin de aralarında bulunduğu 17 eser ortaya çıktı. ” diye konuştu.

Kazılarda ortaya çıkarılan sarayın geri kalan kısmına ulaşmak için kuzeyde kazılara başlanacağını ifade eden Frangipane sarayın duvarlarının 2.5 metre yüksekliğinde olduğunu, sarayın koridorunun ortasında dünyanın ilk kanalizasyonu diye tabir edilecek olan bir kanalın geçtiğini dile getirdi.

Orduzu Belediye Başkanı Cumali Ekin, toprağın altından bir tarihin çıkarıldığı kazılara gereken desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

 

İlk kazı çalışması 80 yıl önce Fransızlar tarafından başlatılan Aslantepe Ören Yeri, milattan önce 4300’lü yıllara ait Ubeyd (Ubaid) kültürünün izleri aranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.